Průvodce výměnou oken

staré okno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Výměna oken je jedním ze zásadních rozhodnutí při zateplování objektu. Mělo by se jednat o jeden z prvních kroků během tohoto procesu, a až teprve poté by měly následovat všechny další fáze zateplování, jako je například zateplení fasády.

V jakém ročním období měnit okna

Výměnu oken nemusíte nechávat na teplé měsíce, obecně platí, že lze práci provádět v podstatě v jakoukoliv roční dobu, pokud neklesá teplota pod – 10 °C. V chladnější části roku také můžete ušetřit za prováděnou práci a zcela jistě nebudete muset čekat na volný termín několik týdnů až měsíců.

Výběr oken

Výrobci v našich končinách obvykle nabízejí tři typy oken:

Plastová okna

Nejrozšířenější typ v Česku. Tato okna jsou cenově dostupná, funkční a výborně izolují teplo i hluk. Vyznačují se taktéž dlouhou životností při minimální potřebě údržby. Lze vybírat od základní bílé varianty až po luxusní designové kousky.

Hliníková okna

Mimořádně odolná okna, která jsou navíc stylová. V současné době se jedná o nejlepší okna na trhu. Zaplatíte sice vyšší cenu, ale získáte produkt, který si udrží své izolační vlastnosti a stejný vzhled dlouhá desetiletí.

Dřevěná okna

Klasika, která nikdy neomrzí. Dřevěná okna jsou jasnou volbou pro rekonstruované vesnické domky, chalupy nebo farmy. Dřevo je osvědčeným materiálem, dobře izoluje teplo i zvuk, současně ale potřebuje čas od času drobnou údržbu. Lze vybírat mezi eurookny nebo špaletovými.

Finální příprava

Se zaměřením prostoru pro nová okna si nemusíte dělat starosti. Stavební otvory vyměřuje technik od montážní firmy, kterou si zvolíte. Poté také doladíte všechny detaily a stylové doplňky – kliky, lišty, barvu a podobně.

Montáž oken

Výměnu samozřejmě také zajišťuje firma, od které produkt kupujete. Pokud si vyberete spolehlivého partnera, nemusíte se obávat problémů, ať už si zvolíte montáž plastových oken či dalších typů. Pracovníci v termínu odstraní stará okna, provedou montáž a následné důkladné začištění oken po výměně. Samozřejmostí musí být záruka a pozáruční servis.

Zdroje:
https://www.jis.cz/zamereni/
https://www.jis.cz/montaz-a-zacisteni/
https://www.jis.cz/zaruka-a-servis/


Další články