Dřevěné pelety jsou kvalitní palivo určené pro účinné a ekonomické topení

dřevo
Ilustrační foto. Zdroj: Adobe Stock

Mnoho majitelů domů volí vytápění peletami, aby jim doma bylo příjemně teplo a vytvořili útulné prostředí. Není divu, protože vytápění dřevěnými peletami znamená vytápění ekologičtějším způsobem. Dřevo je obnovitelný zdroj energie, který hoří s malým množstvím zbytků. Co byste měli vědět, pokud chcete topit dřevěnými peletami, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Topení dřevěnými peletami: Pro koho je vhodné?

Pokud chcete topit dřevěnými peletami, nemusíte se bát žádných pořizovacích nákladů nebo námahy, ale pak získáte nekomplikované a nezávislé vytápění v celém domě. Pořízení peletových kamen je poměrně drahé, ale pelety jsou levné palivo. Díky nízkým provozním nákladům si vytápění dřevěnými peletami mohou dlouhodobě užívat i ti, kteří chtějí ušetřit. Pokud vám jde o to, získat co nejlevnější pelety, je tato roční doba příznivým obdobím pro nákup.

Majitelé rodinných domů volí peletové vytápění, protože náklady na jednu domácnost zůstávají zvládnutelné a mohou zůstat nezávislí na cenách elektřiny nebo plynu. V bytových domech nebo domácnostech s vyšší spotřebou je systém vytápění peletami provozován automaticky s dopravníkovým systémem, aby se minimalizovala námaha a přesto těžila z ekologičtější alternativy.

Topení dřevěnými peletami znamená vytápění biomasou. Vytápění peletami vyrábí teplo pro vytápění a ohřev vody spalováním dřeva. Malé dřevěné pelety jsou standardizované a skládají se z rychle rostoucího a místního dřeva, které snadno a bez zbytků hoří. Existují různé druhy ohřevu peletami a tedy i různé způsoby fungování, ale směřují k jednomu principu: pelety jsou přiváděny do spalovací komory a spalovány. Vzniklé teplo se pak využívá tam, kde je potřeba, nebo se ukládá do vyrovnávací paměti. Topný systém je přizpůsoben standardizovanému tvaru dřevěných pelet a spaluje je co nejefektivněji.

Topení peletami v peletových kamnech

Vytápění dřevěnými peletami v peletových kamnech přináší mimořádný komfort bydlení. Peletová kamna se obvykle instalují do obytných prostor. Často umožňují jasný pohled na spalování přes skleněnou tabuli. Teplo sálá z kamen po celé místnosti a vytváří útulnou atmosféru. Pokud jde o komfort bydlení, peletová kamna nejsou v žádném případě horší než krb. Často bývá vybaven zásobníkem vody, aby bylo možné teplo využít i k výrobě teplé vody nebo jej rozvádět do celého domu prostřednictvím radiátorů. Některá peletová kamna mají integrovaný malý zásobník na uskladnění dřevěných pelet. Obvykle se však plní ručně podle potřeby.

Vytápění dřevěnými peletami v kotli na pelety

Větší domy jsou zásobovány teplem pomocí výkonnějšího kotle na pelety. Používají se jako ústřední topení a zásobují celý dům teplou vodou a teplem. Potřebné množství pelet je větší než u peletových kamen. Proto jsou tyto systémy propojeny se skladem pelet a dopravníkovým systémem. To znamená, že lze mít k dispozici dostatečné množství dřevěných pelet pro vytápění a dům lze spolehlivě zásobovat teplem. Jakmile je kotel na pelety nainstalován a je na skladě dostatek pelet, pracuje plně automaticky. Pokud je v domě místo pro kotel na pelety a zásobník na pelety, rozhodnutí většinou padne na komfortní kotel místo kamen.

Prostorové nároky systému vytápění peletami

V průměrném rodinném domě se roční spotřeba dřevěných pelet pohybuje kolem 4 tun. To je 6 metrů krychlových. Pokud chcete uložit roční množství, musíte být schopni tento prostorový požadavek splnit. Samotný kotel na pelety nevyžaduje mnoho místa. Pokud chcete přejít z olejového nebo plynového vytápění na vytápění dřevěnými peletami, můžete předělat stávající možnosti skladování a využít i kotelnu. Požadované rozměry se od sebe příliš neliší. Místnost musí být vysoká minimálně 2 metry, mít objem minimálně 8 metrů krychlových a smí být používána pouze jako výtopna.


Další články