Tipy, jak ušetřit za energie

žárovka
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

V souvislosti s aktuálním zdražováním elektrické energie a plynu mnozí z nás přemýšlejí, jak dosáhnout toho, aby platby byly co nejnižší, nebo alespoň na únosné mezi. Máme pro vás pár nápadů, jak je možné za energie ušetřit.

Místnosti nepřetápějte

V některých domácnostech je zvykem mít přes celou zimu neustále puštěné radiátory naplno. Je však potřeba teplotu regulovat. Jestliže máte například dům a všechny místnosti neobýváte pořád, nemusíte v nich příliš topit. Také není nutné mít topení puštěné naplno, stačí udržovat stálou střední teplotu. V případě nutnosti si oblečte svetr nebo teplé ponožky či papuče.

Zařiďte si termostat

Na termostatu si správně nastavíte teplotu, jaká vám v místnosti vyhovuje. V noci chladnější a ve dne teplejší. Ve spánku je lepší spát při mírné teplotě, abyste neměli potíže s usínáním. Přes den můžete regulovat teplotu naprosto přesně podle teploty venku, tak se vyhnete případnému přetopení.

Mějte radiátory odkryté

Radiátory by neměly být neustále přikryty prádlem a už vůbec se nedoporučuje zakrývat je nábytkem. Radiátor by měl vysílat teplotu do místnosti. Když je zakrytý, snižuje se tím teplota a vy topíte více, protože je vám pořád zima.

Čtěte také:  Jak správně dezinfikovat ruce

Pozor na okna

Měli byste dbát na řádné zateplení oken. Nekvalitními okny odchází spousta zbytečně ztraceného tepla. Přemýšlejte také nad tím, jak větráte. Lepší je krátce vyvětrat a opět okno zavřít a tento postup později opakovat, než mít trvale otevřenou větračku a ztrácet tak velký podíl tepla.

Zateplení domu

Dům by měl být dobře zateplen, aby se zamezilo ztrátám tepla, a to jak okna, tak také dveře. Dobré je mít rovněž zasklenou lodžii. Dbejte na kvalitní materiály při zateplení, které budou pevně utěsněny.

Vaření a únik zbytečné energie

Při vaření dávejte vždy na hrnce pokličky. Jídlo je dříve uvařeno a tím ušetříte plyn a také vám nebude unikat přemíra páry do kuchyně, kde by mohla způsobovat plísně na stěnách z toho, co digestoř nezachytila. Při pečení, pokud je to možné, je dobré péct více jídel současně. Nejlepší je pořídit si dva rošty a dávat jídlo nad sebe.

Čtěte také:  Jak se zaručeně zbavit octomilek

Zhasínejte světla

Zhasínat světla se opravdu vyplatí. Pokud v místnosti nejste, tak pokaždé zhasněte a nenechávejte světlo rozsvícené. Ohromně tím ušetříte za energii. Také na televizi si nastavte automatické vypínání, ať vám nehraje celou noc.

Vyměňte žárovky

V místnostech, kde svítíte delší dobu, nepoužívejte klasické žárovky, ale vyměňte je za úsporné LED žárovky. V obytných prostorech volte žárovky s teplou barvou světla, do pracoven, chodeb či koupelen se hodí spíše studená. Investice do žárovek se vám brzy vrátí. Ročně můžete ušetřit několik stovek korun, ale i tisíce. Záleží, o jak velký prostor se jedná.

Myslete i na počítače a mobilní telefony

Věnujte pozornost svým chytrým zařízením. U počítače, který běží, i když u něj zrovna nejste, nastavte spořič obrazovky nebo režim spánku. Telefony a tablety nenechávejte v nabíječce i po úplném nabití.

O Autorovi:
Redaktor

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Cookie Consent with Real Cookie Banner