Co dát do koupelny místo obkladů?

Koupelna bez dlaždic
Koupelna bez dlaždic. Foto: BauMax

Není to tak dávno, co bylo uspořádání koupelny bez obkladů nemyslitelné. Keramické dlaždice byly považovány za jediné řešení, které fungovalo v místnosti vystavené neustálému kontaktu s vodou a vlhkostí. V současné době, přestože je na trhu obrovská škála obkladů a dlažeb, bohatých jak na barvy, tak na vzory a tvary, stále se hledají nová zajímavá řešení, která udělají interiéry jedinečnými a originálními. Existuje mnoho způsobů, jak dokončit koupelnu. Materiály jsou nejen odolné, ale mají také voděodolný povlak, který voda nepoškodí. Co může nahradit obklady v koupelně? Jaké materiály zvolit? Dozvíte se v našem článku.

Keramické barvy místo glazury v koupelně

Koupelna je místo vystavené neustálé vlhkosti. Je dobrým řešením vymalovat koupelnu barvou? Samozřejmě! Strukturální barvy určené do vlhkých místností obsahují vhodné receptury a sloučeniny, které chrání povrch jimi natřený proti rozvoji plísní, hub a pronikání vlhkosti. Pro malování koupelen jsou vhodné akrylové barvy, latexové, keramické a silikonové barvy. Široká škála barev dává velmi zajímavé možnosti uspořádání a výběru povrchové úpravy stěn, výběru nábytku a doplňků.

Vinylové a sklolaminátové tapety – efektní dokončení stěn v koupelně

Koupelna se kvůli vlhkosti nezdá být tím pravým místem, aby v ní byly místo obkladů tapety. Koupelna s kvalitní tapetou místo obkladů je však velmi zajímavým návrhem. Pokud zvolíte tapety ze správných materiálů, budou odolné vůči vlhkosti.

Vinylové a sklolaminátové tapety jsou velmi odolné proti mechanickému poškození a vlhkosti. Jsou také odolné vůči detergentů. Dokážou také krásně skrýt nerovnosti stěn, protože zamaskují drobné defekty a skleněná vlákna se spojí s povrchem stěny. Odolná tapeta BauMax bude fungovat v koupelně zařízené v jakémkoli stylu, jak v klasickém, glamour, tak industriálním stylu. Barevná vinylová tapeta bude krásně ladit s volně stojící vanou.

Uspořádání koupelny s přírodním dřevem na stěně

Ve své koupelně můžete obklady nahradit i přírodními materiály, jako je dřevo. V koupelnách se nejčastěji používá exotické dřevo, které je díky své dlouhé životnosti a odolnosti vůči vlhkosti optimálním řešením. Použitím materiálu s jedinečnou barvou a strukturou moderní koupelna získá přírodní vzhled.¨

Koupelna bez dlaždic
Koupelna bez dlaždic. Foto: BauMax

Exotickými druhy dřevin vhodných do koupelny jsou teak, cedr, marbau, lapacho. Tyto třídy se při kontaktu s vodou nedeformují. Z původních dřevin můžete místo obkladů v koupelně zvolit jasan, dub nebo buk. Při výběru domácích dřevin pamatujte na to, že vyžadují vhodnou údržbu. Takové dřevo je nutné řádně chránit olejováním, lakováním, mořením nebo voskováním.

Cihlová zeď v koupelně

Cihla je již dlouhou dobu velmi módním materiálem použivaným v interiérovém aranžmá. Dodává neopakovatelnou atmosféru a místnost opticky oteplí. Jako velmi univerzální materiál, který se dodává v různých barvách, může být použit v mnoha stylech uspořádání. Bude fungovat jak v koupelně v retro stylu, tak i ve skandinávském, industriálním, klasickém i venkovském stylu. V koupelnách se cihla používá k pokrytí větších ploch, celých stěn nebo jen jejich fragmentů.

Kámen bude dobře fungovat v uspořádání koupelny

Jaké další materiály mohou nahradit obklady v koupelně? Skvělou volbou může být přírodní kámen. Přestože se jedná o drahé řešení, zajistí odolnou povrchovou úpravu stěn. Dekorativní kámen použitý na stěně dodá každé koupelně jedinečný, elegantní styl.

Použití pohledového betonu v koupelně

Architektonický beton je aranžérským hitem již dlouhou dobu. Používá se ve všech místnostech v domě včetně koupelen. Má charakteristický vzhled, který bude fungovat v mnoha stylech aranžmá. Úspěšně nahradí dlažbu v loftových nebo industriálních aranžmá, ale bude vypadat krásně i v glamour a minimalistickém stylu uspořádání. Beton je odolný a pevný a má mnoho využití. Kromě povrchové úpravy stěn lze z něj vyrobit i opláštění van, sprchových vaniček a umyvadlových desek.

Koupelna bez obkladů – výběr tvrzeného skla

Sklo je ideálním materiálem pro použití v koupelně. Skleněné koupelnové panely jsou vodotěsné. Mají různou tloušťku a průhlednost. Výhodou je možnost aplikovat na sklo libovolnou grafiku, vzory a barvy. V koupelně by mělo být použito sklo, které je bezpečné, tedy tvrzené, vyztužené nebo lepené. Takové sklo vytvoří po nárazu síť prasklin nebo se rozbije na malé kousky bez ostrých hran.

Koupelna bez dlaždic
Koupelna bez dlaždic. Foto: BauMax

Sklo lze použít v koupelně i v podobě skleněných tvárnic – luxfer. K dokončení stěn můžete použít skleněné panely na velké plochy nebo sklo v podobě dlaždic různých tvarů, velikostí a dokonce i skleněné mozaiky. Sklo je díky svému výjimečně hladkému povrchu extrémně hygienické a praktické a zároveň se snadno čistí.

Panely v koupelně místo obkladů

Dalším způsobem, jak dokončit stěny koupelny místo dlaždic, jsou panely. Dostupné jsou MDF, PVC panely, vinylové nebo 3D panely. Vybírat můžete z produktů mnoha formátů a vzorů, které snadno sladíte do vysněného aranžmá. Jejich nepochybnou výhodou je odolnost vůči vlhkosti. Vinylové panely můžete použít jak na stěny, tak na podlahy. Na podlahu můžete použít stejné panely jako v koupelně i v přilehlých místnostech, což vám umožní získat jednotný povrch beze spár.

Zveme vás k seznámení se s nabídkou obchodu BauMax https://www.baumax.cz/.


Další články