Čtení předškolním dětem je velmi důležité

čtení dětem

Čtení pohádky na dobrou noc je hezkým rituálem, který dítě pobaví a uklidní před spaním. Večerní čtení učí předškoláky soustředění a rozvíjí jejich budoucí schopnost učení. Společné čtení také posiluje pouto mezi rodičem a dítětem.

Není na to čas

To je výmluva mnoha rodičů, kteří dítěti nečtou. Přestože mnoho rodičů má v dnešní době málo času na své děti, pouhých deset minut společně strávených nad knihou je pro dítě nesmírně užitečné. Děti, oproti dospělým, vnímají čas pomaleji a poutavý desetiminutový příběh je pro ně často dostatečný. Koukáte-li s dětmi na televizi, zkraťte to a otevřete knihu.

Benefity čtení dětem

Hraním, skládáním puzzle či lega získává dítě motorické schopnosti. Posloucháním získává komunikační dovednosti. Dítěti si poslechem rozvíjí logické myšlení a snadněji se v budoucnu učí gramatice nebo cizím jazykům. Dítě bude mít bohatší slovní zásobu a ve škole tak získá sebedůvěru. Je vědecky dokázáno, že bohatá slovní zásoba podporuje i matematické schopnosti.

Kladný vztah ke knihám zvyšuje zvídavost dětí. Kupujte nebo půjčujte dětem encyklopedie. Dítě bude díky předškolnímu předčítání zvyklé na knihy a bude je brát jako samozřejmost. Ve škole pak nebude mít problém pracovat s učebnicemi, ani nebude brát povinnou četbu jako zlo.

V neposlední řadě je společné čtení jedním z pilířů, na kterých se tvoří pouto mezi dítětem a rodiči. Dítě díky předčítání získává v rodiči důvěru. Při čtení dítěti odpovídejte na jeho otázky, vysvětlujte mu děj a klidně si pak od něj nechte děj převyprávět. Na společné chvilky u televize dítě brzy zapomene, téměř nic si z nich neodnese, ale večery s knihou se stanou oblíbenou a nezapomenutelnou činností, která dítě velmi obohatí.

Dalšímu rozvoji dítěte můžete pomoci volbou dobrého vzdělání, které poskytuje například soukromá ZŠ Praha.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články