Pár rad, jak potěšit školkaře dárkem

dárek
Ilustrační foto.

Kdy je správný čas potěšit dítě dárkem? Úplně kdykoli. Pokud máte doma školkaře a chcete mu usnadnit návrat do školky po prázdninách nebo jde do školky poprvé, ať už plánujete dárky na Vánoce, máme pro vás pár nápadů, kterými zabodujete a zároveň budete rozvíjet fantazii a samostatnost svého děťátka.

Nová postel

Přechod z náruče rodičů do školky je dlouhodobý proces, který můžete usnadnit svému dítěti tím, že podpoříte jeho samostatnost. Skvělou volbou je samostatné spaní ve vlastní postýlce. Ideální je k tomu domečková postel s úložným prostorem, protože nabízí prostor pro budování bunkrů, tvoří pro dítě bezpečné a také hravé místo, kde bude rádo trávit čas.

Snadno dostupný úložný prostor

I když už odmalička zahrnujeme děti hračkami, přechod do školky přece jen znamená nahromadění dalších věcí. Tvůrčí materiál, batoh, výtvarná dílka, která bude pravidelně nosívat domů… To vše elegantně schováte do zásuvky pod postel. Její výhodou je, že bude dostupná pro dítě, a tak si do ní může odkládat věci samostatně a velmi rychle uklidit.

Originální kousek oblečení

Ranní cesta do školky může být příjemnější, pokud si bude oblékat oblíbené oblečení. Dobrým nápadem je například kšiltovka s vlastním potiskem, který zaujme svou originálností a může přesně odrážet osobnost vašeho dítěte a to, co má rádo.

Barvy na obličej a tělo

Většina menších dětí zbožňuje kostýmy a přeměnu na různá zvířátka nebo pohádkové postavičky. Barvy na obličej a tělo je ještě věrněji promění v tygra, akčního hrdinu nebo vílu. Do podobné kategorie spadají další oblíbené barvy – prstové, kterými můžete dělat otisky na papír a jiné povrchy, a glitrové, které se lákavě třpytí a děti je zbožňují.

Svítící hvězdičky, sluneční soustava a globusy

Dalším úžasným dárkem pro školkaře je cokoliv, co svítí nebo bliká. Některé děti se bojí spát potmě o samotě, proto jim můžeme strop a stěny polepit fosforeskujícími hvězdičkami. Jiné mají rády barevné blikání, musíme však dávat pozor na jeho intenzitu a frekvenci – pomalé pulzující světlo je lepší než rychlé mihotání. Noční lampa, svítící glóbus nebo sluneční soustava se stanou nejen pěkným doplňkem, ale časem i naučným prvkem v pokoji dítěte.

Magnetické hračky

Nejjednodušší verzí jsou magnetky na lednici, díky kterým se může dítě učit čísla, písmena nebo tvary. Můžete si vyrobit i personalizované magnetky s fotografiemi příbuzných, které si děti jistě oblíbí. Alternativou jsou magnetické boxy, kde lze oblékat magnetické panenky nebo magnetické tabule, na kterých z magnetek vytvoříte rozličné obrázky.

Takové pomůcky můžete využít i při tvoření denní a týdenní rutiny, stačí magnetkami přichytit rozvrh povinností dítěte a magnetkou označit to, co již udělalo – například snídaně, umytí zubů, sbalení věcí do školky.

Domeček pro panenky

Chcete-li podpořit porozumění běžnému chodu domácnosti, pořiďte dětem domeček pro panenky a povzbuzujte jejich hru na různé rutiny. Spánek, procházky, vaření, ale i úklid domku či hra na praní a odkládání oblečení panenky povzbuzují děti k samostatnosti.

Hračky imitující skutečný svět

Ve věku tří až šesti let děti zbožňují hru různých rolí – na rodiče, na policisty, na kuchaře a podobně. Proto se dlouhodobě těší oblibě dětské kuchyňky, dřevěné a látkové napodobeniny jídla, pomůcky pro policistu nebo pro stavitele. Ať už půjde o šroubováky a kladivo nebo o nástroje typické pro lékaře a zdravotní sestřičky, taková hra se dá využít k rozvoji jemné motoriky, fantazie a modelování chování.


Další články