Úskalí návratu do práce po mateřské nebo rodičovské dovolené

Návrat do práce
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Návrat do práce po mateřské dovolené nemusí znamenat návrat do totožného prostředí. Firmy jsou často dynamickým prostředím, kde se mění jak kolektiv, tak pracovní vytížení. Taková změna nemusí leckomu vyhovovat. Mnohým se také během pečování o vlastní ratolest mohly změnit preference a dříve oblíbená práce najednou nemusí vyhovovat časově, náplní, případně obojím. Co s tím?

Žádost o zařazení na jinou pracovní pozici

Necítíte se dobře ve své stávající pozici a vycházíte se zaměstnavatelem? Zkuste se domluvit na zařazení na jinou funkci, která nebude například tak časově náročná. Péče o děti mateřskou dovolenou nekončí a není-li vaše pozice ve firmě nenahraditelná, s chápajícím zaměstnavatelem jistě najdete společnou řeč. Pokud ne, možná nemá smysl na nic čekat a hledat jiná řešení.

Změna zaměstnání

I to je možnost. Můžete zkusit hledat práci na zkrácený úvazek nebo jednosměnný provoz. Doba ale přeje i profesím na dálku. Třeba vám bude vyhovovat home office, který nyní mnoho firem nabízí. Se změnou zaměstnání je však spojeno mnoho starostí. Nevíte, do jakého kolektivu jdete, jakého budete mít šéfa a podobně. Proto tento krok pečlivě zvažujte.

Podnikání

Mnoho žen nastartovalo úspěšné podnikání během mateřské nebo rodičovské dovolené. Umíte něco skutečně dobře? Proč to nezúročit? Není nad to být sama sobě pánem. Na druhou stranu počítejte s tím, že minimálně pro začátek je potřeba určitá finanční rezerva a také nic nezačínejte bez pečlivě promyšleného plánu.

Rekvalifikační kurz

Jednou z možností je uplatnění se v jiném oboru, případně prohloubení stávajících vědomostí. Takový může být váš návrat do práce po mateřské dovolené. Rekvalifikační kurz lze absolvovat na vlastní náklady nebo prostřednictvím Úřadu práce. Oblíbené jsou kurzy účetnictví, personalistiky, online marketingu, ale také kosmetičky a vizážistky.

Skloubit rodinu a zaměstnání není jednoduché a věříme, že vám náš článek alespoň trochu pomohl s rozhodováním.


Další články