Jak se zaručeně zbavit octomilek

muška
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Octomilky neboli vinné (ale také banánové) mušky čas od času okuopují snad v každou kuchyň. Jejich sezóna je koncem léta a na podzim, kdy milují hlavně přezrálé až hnijící ovoce a šťávy. Octomilky se rychle množí a jejich vajíčka jsou prakticky neviditelná, takže vyhnat je z domácnosti, není lehký úkol. Poradíme vám, jak na ně.

K boji s octomilkami ale nemusí vůbec dojít. Důležitá je prevence, a proto v období, kdy se těmto muškám nejvíce daří, vynášejte odpadkový koš častěji a nakoupené čerstvé ovoce raději dávejte do lednice. I tak ale tahle drobotina může přilétnout z venku a boj s nimi tak začít.

Pasti na octomilky

Jak už jsem napsali, octomilky milují ovocné šťávy, ale také alkohol. Nalákejte je proto na past. Do zavařovací sklenice nebo jiné nádoby nalijte trochu šťávy, octu nebo vína a vršek přetáhněte potravinářskou fólií, do které následně udělejte malé dírky. Uvidíte, jak se hejno mušek sletí na tuto pochoutku. Drobnými otvory si octomilky cestu za dobrotou najdou, zpět už to ale nezvládnou a utopí se.

Další návnadou může být kus přezrálého banánu nebo jablka, na který se mušky sletí. Jakmile si hejno octomilek bude pochutnávat na ovoci, vezměte vysavač a mušky jednoduše vysajte. Může se to zdát drastické, ale v boji s octomilkami vám to pomůže.

Ani jednou z těchto metod se nezbavíte všech mušek, ale podstatnou část vyhubíte. Po akci proti muškám raději vyneste odpadky a vyčistěte odpady ve dřezu a v umyvadle, protože to jsou místa, kde octomilky rády kladou svá neviditelná vajíčka.

jablka
Octomilky milují jablka. Foto: Pixabay

Pozor na neumyté nádobí v myčce či u dřezu

Octomilky mají rády zbytky a neumyté nádobí je pro ně skvělou příležitostí, jak se nakrmit. Proto raději myjte nádobí častěji. To samé platí o myčce na nádobí, kde mušky hledají své útočiště. Pokud do ní skládáte nádobí připravené k mytí, vždy zavírejte dvířka a mytí zbytečně neodkládejte.

Další vychytávky na octomilky

Samozřejmě existují i další možnosti, jak se otravného hmyzu zbavit. Účinné jsou všechny metody, ale žádná na octomilky nefunguje stoprocentně, proto doporučujeme kombinaci několika triků. Kromě výše popsaných pastí můžete zkusit použít klasické mucholapky, které část muší civilizace určitě zachytí. Dobře také fungují elektrické UV-A lapače, které vábí i ostatní hmyz. Zároveň se doporučuje často větrat. Věřte, že nakonec se octomilek přece jen zbavíte.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články