Jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní

pokoj
Foto: Pexels

Umět rozhodnout, jak vhodně uspořádat malý obývací pokoj, který sousedí s kuchyní může být obtížné. Stísněné a nedostatečné volné plochy omezí vaše možnosti a ztíží očekávané výsledky. Vhodným uspořádáním nábytku však můžete docílit funkčního prostoru, jenž se bude zdát opticky větším než ve skutečnosti je.

Vyzkoušejte následující tipy a triky, díky kterým využijete nabízený prostor na maximum a zútulníte svou kuchyni. S naším návodem se naučíte uspořádat nábytek kolem pohovky, dekorovat nevelký obývací pokoj i důmyslně řešit otevřené půdorysy.

Správně zvolte tzv. ohniskový bod

Celkové uspořádání malého obývacího pokoje naplánujte kolem zvoleného ústředního bodu, kterým může být širokoúhlá televizní obrazovka, hořící krb, okno zabírající celou stěnu či dekorace, na kterou jste náležitě pyšní. Ostatní nábytek umístěte v těsné blízkosti kolem ohniska tak, abyste na něj měli dobrý výhled a neustále měli přehled o umístění jednotlivých položek.

Vyvarujte se časté chybě

Zachování volného prostoru uprostřed místnosti se může zdát jako vhodné uspořádání malého obývacího pokoje. Opak je však pravdou. Opakované chybě se vyhnete tak, že pohovku a křesla odsunete od vnějších stěn mírně ke středu místnosti. Shromážděním sedacího nábytku ve středu pokoje vytvoříte útulný prostor pro vedení návštěv a příjemnou konverzaci.

pokoj
Foto: Pexels

Investujte do nábytku s nižší vizuální hmotností

Věnujte pozornost nejen skutečné hmotnosti pořizovaného nábytku, ale také jeho hmotnosti vizuální. Nábytek světlé barvy, obohacený o podpůrné nožičky, působí lehčím dojmem než tmavé čalouněné kousky krabicového typu. Křeslo bez područek nebude bránit výhledu na prostor kolem vás a v případě potřeby jej snadno přesunete. Vhodný je i malý konferenční stolek s mramorovou deskou, jež zabere méně vizuálního prostoru než klasická varianta.

Konkrétní tipy pro uspořádání malého obývacího pokoje

Snažte se dosáhnout otevřeného a zároveň uspořádaného vzhledu. Vhodným nábytkem může být například konferenční stolek, který nabízí i praktické úložné prostory a zabírá minimum vizuálního prostoru. Zrcadlovým umístěním křesel a stolních lamp docílíte racionálního a estetického efektu.

Zvolte neutrální barvy stěn i nábytku

Využitím neutrální barevné palety v malém obývacím pokoji vytvoříte iluzi prostornějšího pokoje. Stěny vymalujte bílou barvou, zvolte krémový, světle hnědý či sytě šedý nábytek. Doplňky zvolte naopak barevnější se vzorovanými akcenty.

Vhodně uspořádejte jednotlivé kousky nábytku

Malý obývací pokoj sousedící s kuchyní nenabízí mnoho variant pro vhodné uspořádání ostatního nábytku. Jednou možností může být umístění pohovky zády směrem ven z obývacího pokoje, čímž získáte volný průchod ke kuchyňské lince. Zbylý nábytek umístěte v blízkosti pohovky, ale snažte se zachovávat dostatek prostoru pro okolní pohyb.

Jak uspořádat otevřeně koncipovaný obývací pokoj?

V otevřeném půdorysu vyčleňte prostor pro obývací pokoj s malou dvoumístnou sedací soupravou, velkým konferenčním stolkem a k nim ladícím kobercem. Umístěním sedacího nábytku oddělíte útulný obývací pokoj od praktické přilehlé kuchyně. Zvolením jednoho či dvou větších kousků nábytku docílíte optického zjednodušení celé místnosti a získáte pocit prostornosti.

pokoj
Foto: Pexels

Jaký typ kuchyňské linky zvolit v případě spojení s obývacím pokojem?

Vhodná volba a celkové uspořádání kuchyňské linky je klíčové pro maximální využití místnosti s omezeným prostorem. Než se pustíte do samotného návrhu kuchyně, sepište si přehledný seznam nezbytností, bez kterých se neobejdete.

Máme na mysli především domácí spotřebiče, jako je mikrovlnná trouba, neboť právě ony zaberou větší část volného místa. Zamyslete se nad nejvhodnější volbou pro utvoření pohodlného přístupu k pracovní desce i otevírání ledničky.

Ponechte si dostatek místa na jídelní stůl, i kdyby měl být řešen menším ostrůvkem s barovými židlemi. Inspirujte se výběrem našich tipů.

Využijte maximum přirozeného světla

Menší kuchyňské linky mají tendenci působit stísněně až depresivně. Snažte se maximalizovat potenciál, který v sobě ukrývá přirozené světlo linoucí se z oken. Pokud máte možnost si kuchyň sami navrhnout, snažte se jí umístit po stranách okna. Na levou stranu umístěte samotnou kuchyňskou linku, na pravou pak ostrůvek s barovými židlemi.

Zútulněte prostor otevřenými regály a skleněnými skříňkami

Uzavřené skříňky jsou sice ideální pro udržení čistoty a pořádku, avšak opticky zmenšují celkovou podobu kuchyně. Masivní úložné skříňky ponechte v dolní polovině kuchyně, její vyšší část pak doplňte o otevřené kuchyňské regály a prosklené skříňky.

Kreativně zaplňte prázdná zákoutí

Pokud se v kuchyni nachází okno s vyšším parapetem, využijte volné místo k prodloužení pracovní desky, které může sloužit buď jako místo pro domácí spotřebiče či z něj lze vykouzlit útulné posezení, kde si vychutnáte ranní kávu či pozdní večeři.

Popřemýšlejte o tzv. jednotné kuchyňce

Model spočívá ve sjednocení celé kuchyňské linky na jednu výškovou úroveň, která vyřeší nejeden stísněný prostor, v němž záleží na každém centimetru. Ušetříte tak dostatek místa, které můžete věnovat koutku pro stolování či relaxaci v pohodlné lenošce. Pokud se v pokoji nachází dostatečně vysoký strop a vaše výška vám umožní dosáhnout i do prostoru výše umístěných skříněk a regálů, jedná se o skvělé vyřešení úložného prostoru.

pokoj
Foto: Pexels

Tipy, jak vhodně prosvětlit malý obývací pokoj s kuchyní

  1. Zvažte, kolik světla skutečně využijete, ať zbytečně neinvestujete do drahého osvětlení.
  2. Pro osvětlení celé místnosti využijte stropní svítidla s LED žárovkami.
  3. Zútulněte pokoj pomocí nástěnných prvků, může se jednat o stírací mapu míst, která postupně navštěvujete či o poutavý pop-artový obraz. Uvidíte, jak se celá místnost prozáří.
  4. Pořiďte vhodnou stojací lampu, která bude ladit s pohovkou i ostatním sedacím nábytkem.

Tipy, jak oddělit na malém prostoru kuchyň od obývacího pokoje

  1. Použijte výrazné barvy na výmalbu obývacího pokoje. Naopak světlejší tóny ponechte na dlaždičky kolem kuchyňské linky. Přidáním měkkých dekorací jako jsou polštáře a přehozy je způsob, jak přitáhnout pozornost hostů, a oddělit tak obývací pokoj od kuchyně.
  2. K oddělení můžete použít rovněž větší kusy nábytku. Rohová sedací souprava umístěná směrem ke kuchyni může fungovat jako předěl, aniž by prostor jakkoliv uzavírala. Umístěním jídelního stolu a židlí mezi obě místnosti vytvoříte jejich rozdělení a zároveň získáte útulný malý jídelní koutek. Pokud jste vášniví čtenáři a rádi si svá oblíbená díla vystavujete, zvažte umístění vysoké police v místě, kde od sebe chcete obě místnosti oddělit.
  3. Zainvestujte do ostrůvkového pultu, který oba pokoje oddělí a vám vznikne dostatek prostoru pro barové stoličky i dekorativní prvky.
  4. Pro oddělení obývacího pokoje od kuchyně můžete využít i odlišnou texturu jednotlivých stěn. Industriální cihlová zeď se skvěle vyjímá v kuchyních s tmavými pracovními deskami a spotřebiči. Prostor obývacího pokoje můžete ozvláštnit decentní tapetou, kterou doplníte o výrazné umělecké dílo.

Další články