Výběr kočárku může být někdy náročný. Na co se zaměřit, abyste vybrali správně?

Kočárek
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Výběr správného kočárku je důležité rozhodnutí, které bývá pro nadcházející rodiče často stresující. Chtějí totiž pro své dítě to nejlepší, avšak většinou ani nevědí, jak to vlastně poznat. V tomto článku se proto podíváme na ty nejdůležitější parametry, podle kterých vyberete ten nejbezpečnější a zároveň nejpohodlnější kočárek pro vaši ratolest.

Jak vybrat typ kočárku

Existuje několik typů kočárků, se kterými se můžete setkat. Který z nich je vhodný pro vás, závisí především na věku dítěte, ale také na vašich potřebách.

Hluboké kočárky

Hluboké kočárky jsou vhodné pro ta nejmenší miminka zhruba do věku 8-9 měsíců. Jsou uzpůsobeny k tomu, aby v nich dítě leželo, takže jakmile si začne sedat, stane se hluboký kočárek nevhodným.

Výhody tohoto typu kočárku jsou prostornost, bytelná kolečka a kvalitní odpružení, díky kterému dobře zvládne i nerovný terén. Nevýhodou je jeho omezená doba využití a nepříliš praktická skladnost.

Hluboký kočárek
Hluboký kočárek. Foto: Pixabay

Sportovní kočárky

Sportovní kočárky jsou většinou polohovací a proto vhodné ve chvíli, kdy se dítě teprve učí sedat. Můžete totiž podle potřeby střídat polohu ležení a sezení.

Tento typ kočárku je vhodný i do náročnějšího terénu. Dítě se v něm navíc vsedě zabaví výhledem, který si děti většinou velmi užívají. Nevýhodou sportovního kočárku je méně prostoru na ukládání věcí.

Golfové kočárky

Golfové kočárky jsou podobné kočárkům sportovním, jen s tím rozdílem, že jsou lehčí a skladnější. Využijete je tehdy, kdy už dítě umí chodit, ale ještě si potřebuje chvílemi odpočinout. Nevýhody golfového kočárku jsou nižší komfort a méně kvalitní odpružení.

Golfový kočárek
Golfový kočárek. Foto: Pixabay

Sourozenecké a kombinované kočárky

Kromě těchto základních typů kočárků se můžete setkat ještě s kočárky sourozeneckými nebo kombinovanými. Sourozenecké kočárky využijete, pokud máte doma dvojčata, nebo dokonce trojčata. Můžete volit z několika možností, kdy děti budou v kočárku sedět buď za sebou, vedle sebe anebo nad sebou.

Kombinované kočárky spojují výhody hlubokého a sportovního kočárku (dvojkombinace), kdy v nich dítě může jak ležet, tak později i sedět. Některé kombinované kočárky mají navíc také snímatelnou autosedačku (trojkombinace), kterou využijete, pokud často cestujete autem. Kombinované kočárky jsou vhodné pro děti od narození až do 1-2 let věku. Poté lze navázat rovnou na kočárek golfový.

Rozměry a hmotnost kočárku

Při výběru kočárku nezapomeňte také na to, že jakákoliv manipulace s kočárkem bude jednodušší, čím lehčí a menší kočárek bude. Vždy vybírejte tak, abyste kočárek zvládli uzvednout. Nezapomeňte při tom počítat ještě s hmotností dítěte a dalších doplňků. Běžná hmotnost kočárku je zhruba 10-13 kg.

Bezpečnostní prvky

Nejdůležitějšími bezpečnostními prvky kočárků jsou pásy a madla. Nejbezpečnějšími pásy jsou pásy pětibodové, které při nárazu rozloží sílu rovnoměrně do 5 bodů. Madlo musí být především odolné a omyvatelné, aby neprokluzovalo.

Dalším vhodným bezpečnostním prvkem je ruční brzda, která v případě nutnosti umožní velmi rychlé zastavení kočárku. Praktické jsou také různé reflexní prvky.

O Autorovi:
ikona

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články