Vytvořte dítěti pohodlný pracovní prostor výběrem správné židle

děti u pc
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Každý školák by měl mít pohodlný prostor, kde bude trávit nejen čas při učení, ale také při zábavě. V dnešní době sedí děti více než kdy jindy, ve škole, při domácích úkolech, při učení, ale také u počítače. Přirozeného pohybu je zkrátka stále méně, proto je nesmírně důležité zajistit dítěti pohodlné a zdravé sezení.

Polohovatelná židle je pro dítě ideální

Tím nejdůležitějším faktorem pro správnou polohu při sezení je výběr správné dětské židle. Podle odborníků by vaše ratolest měla sedět tak, aby se nohy dotýkaly podlahy celou plochou chodidla a přitom by měly být mírně rozkročeny přibližně na šířku pánve. Trup má být držen vertikálně, stejně tak hlava. Nohy a tělo by měly svírat pravý úhel, dolní končetiny v kolenech a horní v loktech vůči trupu také, například při práci na počítači.

Dítě roste a k tomu je při výběru nové židle třeba přihlédnout. V takovém případě je jasnou volnou polohovatelná židle, která se dá nastavovat podle výšky dítěte. Vhodná je i kombinace s polohovatelnou výškou stolu.

Ideální dětská židle by měla mít polohovatelné zadní opěradlo hlavně kvůli vzdálenosti hlavy od obrazovky. Výškově nastavitelný sedák je pak samozřejmostí. Pokud zvolíte židli na kolečkách, chybu neuděláte, ale menším dětem nemusí vyhovovat, obzvláště, je-li podlaha pokryta kobercem.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu

Nastavení židle kontrolujte v pravidelných intervalech. U menších dětí to může být kontrola jednou za měsíc, u větších pak záleží na věku a rychlosti, kterou rostou. Nezapomínejte na pravidelné přestávky, aby nedocházelo k tuhnutí šíje. Procvičení potřebují jak dospělí, tak děti.

Také se zaměřte na to, jak dítě dodržuje správný sed. Dítě se nesmí na židli „kroutit“ nebo každou chvíli všelijak přesedávat. To je znamení nepohodlného sedu, proto věnujte správnému nastavení polohy dostatek času. Zároveň nezapomínejte na fakt, že se díte na židli musí cítit dobře, a jeho poloha bude pohodlná.


Další články