Jak se zbavit kopřiv bez chemie

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá. Foto: Homenadlife.cz

Zahrádkáři nemají kopřivu v oblibě, přestože jsou její blahodárné účinky všeobecně známé. Kopřiva dvoudomá je totiž také rychle se šířícím plevelem a zbavit se jej jednou provždy není vůbec jednoduché. Obzvláště na zahradě, kde nechceme používat chemii, může být tento úkol téměř nadlidský.

Trhání s kořeny

Kopřiva dvoudomá má velmi silný kořenový systém. Vytržení rostliny ze země proto ve většině případů nestačí. Nutné je odstranit všechny kořeny, ty často zasahují i několik desítek centimetrů od samotné rostliny. Kopřiva se totiž nemnoží jen semeny, ale také oddenky. Proto je někdy těžké poznat, kam až vedou. Pravidelné vykopávání kopřiv by mělo po čase pomoci, jedná se však o zdlouhavý a náročný proces.

Urychlit jej lze tak, že na místo vytrhaných kopřiv umístíte substrát nebo zeminu s kompostem a zasadíte novou trávu. Alternativou je také dočasné umístění neprůhledné fólie. Ani to však nezaručí, že se kopřivy zcela zbavíte. Chce to zkrátka trpělivost a celý postupu neustále opakovat, a to nejlépe na jaře.

Čtěte také:  Kam a kdy vysadit meruňku

Kosení kopřiv

Mladé kopřivy nemají rády sekání. Nenechte je nikdy vyrůst tak, aby měly květy a semena. Kosení by mělo probíhat často, jinak nebude efektivní. Nicméně opět se jedná o dlouhodobý proces. Kopřivy by měly během několika let ustoupit a zcela zmizet. Opět je také možné na posekaná místa vložit neprůhlednou fólii.

Posekané kopřivy lze využít jako jíchu. Tu můžete připravit tak, že natrháte mladé kopřivy asi do dvou třetin do kbelíku. Natrhané nebo nastříhané kopřivy zalijete studenou vodou, aby byly úplně ponořené. Kbelík zakryjte a zatěžkejte, umístěte jej na místo, kde nebude vadit zápach a směs nechte 3 – 4 týdny kvasit. Mezitím jíchu občas promíchejte. Až se kopřivy rozloží, sceďte je a máte hotovo. Výsledkem je kvalitní hnojivo bohaté na dusík, které se ředí v poměru 1:10 s vodou.

Závěr

Nežádoucí výskyt kopřivy na zahradě je dobré řešit ihned po zachycení. Jako plevel se šíří neuvěřitelně rychle. Obrňte se trpělivostí, kvalitními rukavicemi a nevzdávejte se. Můžete vyzkoušet i babské rady, například polévat kopřivy vroucí vodou, nicméně tento postup není moc efektivní.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články