Kam a kdy vysadit meruňku

meruňky
Foto: Pixabay

Meruňka je stále oblíbenější plodinou, kterou si pěstujeme na zahradě. Přispívá tomu oteplující se klima, mírnější zimy i touha pěstitelů vyzkoušet něco nového. Stromek ale bez vaší podpory a péče sám nevyroste. Především pozdní jarní mrazíky jsou jeho největším nepřítelem.

Výběr místa pro vysazení meruňky

Meruňka obecná je dřevina, které nevadí chladné zimy, ale pokud nastanou mrazíky i na jaře, můžete přijít o celou úrodu. Naopak horké a suché léto stromu a plodům vůbec nevadí. Jaro je tak nejkritičtějším obdobím, na jehož přečkání závisí budoucí sklizeň. To může ovlivnit i výběr správného místa, kam mladý stromek zasadit.

Volíme slunná místa s dostatečným odstupem od plotu, zahradního domku či zdi. Strom je po několika letech velikostně srovnatelný s jabloní. Pozor si dejte, pokud žijete v podhorských oblastech, meruňka by měla být vysazena nejlépe do nadmořské výšky 500 metrů nad mořem. Stromek zvládne i 700 metrů nad mořem, ale na slunném místě, nejlépe na svahu orientovaném na jih. Jakmile přijdou pozdní mrazíky a strom již vykvetl, je po úrodě. Při hrozícím mrazu je ale možné strom ochránit fólií. Ideální řešení to není, ale je zde šance, že meruňky budou.

zmrzlá meruňka
Zmrzlé květy meruňky. Foto: Archiv Home&Life

Kdy meruňku zasadit

Meruňky se mohou vysazovat koncem dubna nebo v květnu. Je možná i výsadba na podzim, ale nesmí být příliš chladno, proto odborníci doporučují spíše jarní sázení. Zpočátku nezapomínejte na časté zalévání, zejména v létě. Jakmile se stromek chytí, postará se o sebe prakticky sám.

Odrůdy

V tuzemském prostředí volte odolnější odrůdy, například Lerosa, Ledana, Karola nebo Kompakta. Raději se vždy domluvte s místním prodejcem a vyslechněte si jeho zkušenosti s danou odrůdou.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články