Vybíráme gril (nejen) na léto

grilování
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Grilování máme všichni spjaté především s letní sezónou. Proč ale čekat dlouhé měsíce, když gril dobře poslouží už na jaře, kdy se první sluneční paprsky hlásí o slovo? Váháte-li s jeho pořízením, věřte, že právě nyní je nejlepší čas na jeho koupi. Na jaře mají prodejci dostatečné skladové zásoby všech druhů a na vás je jen zvolit ten správný. Proto jsme pro vás připravili malého průvodce výběrem grilu dle kategorií.

Základní grily

Pokud nejste nároční a plánujete pořizovat gril jen na akce s menším počtem strávníků, vystačíte si se základním grilem v té nejnižší cenové kategorii. I tak můžete vybírat mezi plynovými grily či na dřevěné uhlí. Levné grily jsou přenosné, a tak dobře poslouží na cestách nebo na chatě či chalupě. Ani tak ale nepostrádají vše důležité, jako je žáruvzdorná úprava či v případě plynového řešení komfortní ovládání. Některé jsou vybaveny dokonce i udírnou. Cenové rozpětí se pohybuje v rozmezí zhruba 500 – 4000 Kč.

Levný gril
Příklad základního grilu. Zdroj foto: Avenberg.cz

Malé grily

I s malým grilem dosáhnete velkých věcí. Pokud vám prostor či finance nedovolují jiné řešení, neprohloupíte. Menší gril seženete jak na dřevěné uhlí, tak na plyn. Kompaktní velikost a nízká hmotnost vám umožní jeho snadné uskladnění na zimu, ale také jej lze převážet třeba na chalupu. Některé typy jsou bezkouřové. Alternativou malých grilů jsou také přenosná zahradní ohniště. Pro největší komfort ale doporučujeme plynový gril, který je zdravější a výborně se ovládá. Cenové rozpětí se pohybuje v rozmezí zhruba 500 – 2 500 Kč.

Malý plynový gril
Příklad malého plynového grilu. Zdroj foto: Avenberg.cz

Přenosné a skládací grily

Lehké a snadno přemístitelné. Pokud jsou toto vlastnosti, které od grilu požadujete, je daná kategorie právě pro vás tou nejvhodnější. Přenosné grily jsou výkonné a funkční, přesto velmi kompaktní a dobře skladovatelné. Výborně se čistí a opět zde platí, že si můžete vybrat plynovou variantu, nebo gril na dřevěné uhlí. Cenové rozpětí se pohybuje v rozmezí zhruba 500 – 1 500 Kč.

Skládací gril
Příklad skládacího grilu. Zdroj foto: Avenberg.cz

Stolní grily

Ideální varianta na dovolenou do kempu. Lze vybírat elektrické stolní grily, které se hodí i pro grilovačku v interiéru, třeba přímo u stolu. Pro venkovní grilování jsou nejlepší volbou stolní grily na dřevěné uhlí, které není třeba zapojovat do sítě, protože energii využívají z baterií, případně lze využít USB konektor. Cenové rozpětí se pohybuje v rozmezí zhruba 1 000 – 2 000 Kč.

Stolní gril
Příklad stolního grilu. Zdroj foto: Avenberg.cz

Velké grily

Mercedesy mezi grily. Pokud máte dostatek prostoru na terase a grilování je vaší vášní, pak víte, že s velkým luxusním grilem se všechny oslavy stanou výjimečným zážitkem. Nabízí dostatek prostoru i funkcí, přičemž ovládání je velice komfortní. Opět lze volit komfortní variantu na plyn, či famózní grily na dřevěné uhlí. Robustní konstrukce poskytuje stabilitu a gril se tak stane středobodem vaší zahrady nebo terasy. Cenové rozpětí se pohybuje v rozmezí zhruba 7 000 – 20 000 Kč.

Luxusní gril
Příklad luxusního grilu. Zdroj foto: Avenberg.cz

Další články