Máte malého hokejistu? Bez čeho se neobejde a proč se vyplatí investovat do kvality

hokejista
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Máte doma malého kluka, který neustále mluví o Jardovi Jágrovi, Dominiku Haškovi nebo Davidu Pastrňákovi? Pak je to naprosto jasné, jeho vysněným sportem je hokej. A před vámi tak stojí nelehký úkol, vybrat to správné hokejové vybavení. Pro správný rozvoj a dobrou startovní pozici bude třeba vybrat správné chrániče, brusle na hokej, hokejku a helmu. To vše vypadá jako velmi složitý úkol, ale my se vám pokusíme pomoci a poradit.

Hokejové vybavení

Základní otázkou je, co vše by měla hokejová výzbroj pro děti obsahovat?

  • Kvalitní hokejku
  • Výborně nabroušené brusle
  • Helmu
  • Padnoucí hokejové rukavice
  • Hokejové kalhoty
  • Chrániče loktů, ramen a holení

Zmíněné součásti hokejového vybavení pro děti lze zakoupit samostatně nebo v nabízených setech. Při výběru je důležité se ptát na hmotnost, která by měla být co možná nejnižší, dále na bezpečí, které jednotlivé části nabízejí, a jednoduchost provedení tak, aby se například chrániče snadno nasazovaly a nebránily v pohybu. Pojďme se podívat na jednotlivé součásti výzbroje detailněji.

Hokejka, helma a brusle

Hokejové vybavení se neobejde bez tří základních komponent – hokejky, helmy a bruslí. Výběr hokejky je na samostatnou kapitolu, ale základními parametry jsou délka hokejky, která se odvíjí od výšky hráče, a její zahnutí, pro které je rozhodující to, kterou rukou dítko bude hokejku držet níž. U malých dětí není třeba příliš řešit tvrdost hokejky a materiál, kdy dnes je pro naprostou většinu holí využíván kompozit.

  • Pro délku hokejky platí pravidlo, že bez bruslí by měla sahat hokejka s čepelí „pod nos“.

Pro helmu a brusle platí podobná pravidla. Vybírejte je tak, aby dětem seděly. U helmy je důležitá mřížka, která chrání před zásahem obličeje, a to nejen oči a zuby, a její velikost, která musí odpovídat hlavě hráče tak, aby mu nepadala a nebránila ve výhledu. U bruslí je to obdobné. Jejich velikost je důležitá nejen pro dobrý pocit a správné bruslení, ale i pro budoucí správný vývin dolních končetin a případných vad. Proto doporučujeme koupit padnoucí brusle a ne ty o dvě čísla větší, protože déle vydrží.

hokejisté
Do hokejové výbavy pro děti se nebojte investovat. Foto: Pixabay

Chrániče

Nedílnou součástí hokejové výzbroje jsou chrániče loktů, ramen a holení, které zajišťují základní ochranu dětí při pádu, naražení na mantinel nebo před zásahem pukem. Kvalitní chrániče jsou anatomicky tvarované a na exponovaných místech vyztuženy plastem, který tlumí případný náraz kotouče. Pro komfortnější pocit dětí je pro výstelku často používáno prodyšné nylonové vlákno, které mj. zajišťuje i odvod vlhkosti vznikající pod chráničem. Všechny nabízené chrániče jsou navrženy tak, aby je děti zvládly nasadit samostatně a velmi rychle.

Rukavice a kalhoty

hokejovému vybavení malých hokejistů patří i rukavice a kalhoty. Při jejich výběru jsou rozhodující materiál a velikost. Materiál by měl být dětem příjemný na tělo a vyztužen tak, aby byl schopen ztlumit případný náraz puku. U velikosti bychom měli respektovat základní pravidlo, že nekupujeme věci na několik let dopředu, ale pro aktuální rozvoj malého hokejisty. Nepadnoucí kalhoty a rukavice mohou dětem znesnadňovat pohyb na ledě a úchop hokejky a tím bránit ve správném hokejovém růstu.

Základní velikosti
  • S – děti 3-5 let s výškou do 107 cm a váhou do 20kg, velikost rukavic 8
  • M – děti 5-7 let s výškou 104-119 cm a váhou mezi 20-27kg, velikost rukavic 9
  • L – děti 7-9 let s výškou 117-132 cm a váhou od 27 do 32kg, velikost rukavic 10

Cenné rady

Věříme, že náš článek poskytl všem rodičům cenné rady, které využijí při nákupu hokejového vybavení pro své dítko. Nebojte se do výbavy investovat, kvalitní vybavení může zlepšit startovní pozici vašeho dítěte. A pokud máte stále pochyby, co vše byste měli nakoupit začínajícím hokejistům, pak doporučujeme dotázat se přímo trenéra nebo se obrátit na specializovaný obchod www.bauerhockey.cz, kde vám rádi poradí odborně vyškolení prodejci.


Další články