I váš domácí mazlíček může potřebovat ortopeda

zraněný pes
Foto: Metropolevet

Domácí mazlíčci, stejně jako lidé, trpí nejrůznějšími neduhy. S rostoucím věkem zpravidla problémy přibývají a každý majitel chce pro svého zvířecího kamaráda to nejlepší. Častými zdravotními obtížemi, se kterými se veterináři setkávají, jsou onemocnění kostí, kloubů, svalů, vazů a šlach. Končetiny jsou také často ošetřovány kvůli zraněním.

Veterinární ortopedie je v současné době jedním z nejdynamičtějších oborů, který se zabývá prevencí, léčbou, ale i rehabilitací pohybového aparátu. Týká se zejména psů a koček. Vzhledem k rychle se rozvíjejícímu lékařskému pokroku je tento obor na tak vysoké úrovni, že léčba dosahuje podobně kvalitní úrovně jako humánní medicína. V této oblasti vyniká zejména Veterinární ortopedie Praha.

Příčiny a příznaky poranění končetin zvířete

Odhalení příčiny problémů s pohybovým aparátem je důležité pro účinnou léčbu. Kromě běžných a viditelných zranění mohou nastat obtíže z důvodu vrozených vad, nemocí přenášených nejrůznějšími parazity či chronické onemocnění kloubů. Občas může být zdrojem problémů nádor.

Onemocnění se u zvířete projevuje hubnutím, kulháním, špatným došlapem, obtížemi s pohybem (například na schodech), otoky nebo cvakáním kloubu v končetině. Problém je zkrátka možné snadno odhalit.

Diagnostika a léčba

Při podezření na onemocnění vašeho čtyřnohého miláčka je důležitá konzultace s veterinářem. Popište všechny příznaky, které pozorujete. Neváhejte obtíže natočit a video přehrajte v ordinaci. Pro veterináře to může být velmi dobrá pomůcka při stanovení diagnózy. Veterinář po konzultaci přistoupí ke klinickému nebo rentgenologickému vyšetření. Na jeho základě navrhne další postup a sestaví léčebný plán, který by se měl skládat jak z podrobného popisu toho, co bude následovat, tak z odhadu cenových nákladů.

Velké zkušenosti s onemocněním pohybového aparátu má Veterinární chirurgie Praha, kde se o vaše mazlíčky stará MVDr. Martin Daníček, zkušený chirurg a ortoped. Personál na tomto pracovišti ročně ošetří kolem 11 000 domácích mazlíčků, což jasně vypovídá o jeho oblíbenosti a kvalitě.


Další články