6 zajímavostí o těhotenství, které možná nevíte

těhotenství
Foto: Pixabay

Těhotenství lze označit za „jiný“ stav přeneseně i doslova. V tomto období se změní mnoho. Kterými zajímavými změnami si vaše tělo projde?

Zvýšení objemu krve

Těhotenství výrazně ovlivní váš oběhový systém. A nezáleží na tom, zda k němu došlo přirozeně, nebo pomocí IVF medody. Koneckonců, pokud je vše v pořádku, jeho průběh je samozřejmě stejný. Objem krve v tomto období vzroste o 30 až 40 %. To způsobí i zvýšení frekvence srdeční činnosti, a to přibližně o 10 až 15 úderů za minutu. Rozšiřují se vám také cévy, přichází nepopulární otoky kotníků a zvyšuje se krevní tlak.

Zvýšení příjmu energie

Mohlo by se zdát, že čas, kdy se budete v jídle omezovat, přijde až po porodu ve snaze dostat se zpět na původní váhu. Nicméně tzv. „jíst za dva“ je podle odborníků absolutní nesmysl. Ve třetím trimestru, kdy už „živíte“ prakticky hotového malého člověka, byste měla sníst asi 300 kcal navíc.

Libido na vzestupu

Pokud jste unavená a bolavá, není divu, že do divokých radovánek nemáte úplně chuť. Nicméně pokud po partnerovi toužíte, dobrodružství v ložnici si odříkat nemusíte. Lékaři vysvětlují, že vlivem vyššího prokrvení pohlavních orgánů i produkci hormonů můžete poněkud paradoxně na sex mít mnohem vyšší chuť.

Zvětšená děloha

Vaše děloha bude příštích 9 měsíců nosit dítě. To se postupně vyvíjí od drobného zárodku, který má ve dvou týdnech ani ne 1 milimetr až k miminku s průměrnou hmotností více než 3 kilogramy, které bude mít při narození. Adekvátně tomu se zvětšuje vaše děloha, která se zvětší až 500x.

Zvětšená chodidla

Máte-li pocit, že se v těhotenství pozvolna zvětšujete celá, není to daleko od pravdy. Větší jsou i i ty partie, u nichž byste to tak zcela nečekala. Až 70 % žen se může potýkat s tím, že se jim zvětšují chodidla. Ta jsou delší i širší. Oblíbené střevíčky tak možná i kvůli oteklým kotníkům zkrátka nenazujete.

Změna hlasu

V těhotenství se vám může změnit dokonce i hlas. Nemělo by vás zarazit, bude-li hlubší. Trvat tato změna může dočasně i po porodu. Vědci soudí, že jde o důsledek hormonální aktivity. Těhotenství tedy může být komplikací pro profesionální zpěvačky. Protože plod navíc tlačí na plíce a bránici, zpívá se jim tím obtížněji.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články