Angličák, zábava pro každého správného kluka

angličák
Foto: Archiv Homeandlife.cz

Angličák je hovorové označení, které se vžilo pro modely reálných automobilů. V podstatě jde o jakýkoliv model v určitém měřítku. Nejtypičtějšími poměry jsou měřítka 1:24, 1:43 a 1:64 a znamenají vždy hodnotu, kolikrát je daný model zmenšený (model 1:43 je tedy 43 x menší než skutečná předloha). V našich končinách se ale jako angličáky nejčastěji označují autíčka menších měřítek okolo 1:64.

Velká sbírka, sen každého kluka

Každý kluk miluje auta a mnoho zvídavých chlapců už kolem čtvrtého až pátého roku pozná nejběžnější značky. Kluky v té době přestávají bavit plastové hračky, které nejsou vyrobené podle skutečných vozů a chtějí mít doma hračky, které budou blízké realitě. Místo drahých sběratelských modelů, které stojí někdy i tisíce korun, pořiďte dětem angličáky. V každém hračkářství jich objevíte stovky a často za velmi nízkou cenu. Pokud chcete kvalitní modely, vyhledávejte autíčka značek HotWheels nebo Matchbox. Jejich výrobky jsou realistické, nejsou vyrobeny v Číně a karoserie autíček jsou kovové, tak jako u opravdových automobilů.

Kluci si svoje autíčka hýčkají, aby se nepoškrábaly a sbírky si porovnávají s kamarády. Předškolák se může při hraní s autíčky naučit základy předpisů na silnici, značky, ale třeba i počty. Nakonec se z hraní může vyklubat celoživotní koníček.

sbírka angličáků
Foto: Archiv Homeandlife.cz

Jak se sbírka rozrůstá, je potřeba řešit místo, kam s auty. Ideální je polička, kde jsou modely pěkně vystavené. Řešením může být krabice, kde modely odpočívají v době, kdy není čas na hraní. Taková krabice se stává velkým pokladem a autíčka v ní uložená jsou chloubou malého sběratele.

Hračka nebo investice?

Sbírání angličáků je dnes opravdovým sběratelským oborem a některé starší modely, které byly vyrobeny v limitovaných edicích, dosahují závratných hodnot. Jde zejména o starší modely od již zmíněných značek. Matchbox vyrábí modely autíček od roku 1975 (název vznikl díky balení, který bylo podobné jako krabička od zápalek) a HotWheely vznikají dokonce od roku 1968. Modely aut ale začaly být vyráběny už před 2. světovou válkou. V Česku se staly angličáky populární v 90. letech, kdy se otevřel západní trh. V současnosti se mnoho sběratelů soustředí na domácí značku Škoda, jejíž modely vyrábí firma Abrex.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru