Jak vybrat bezpečnou lyžařskou helmu

lyžařka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Stejně jako si nesednete na kolo bez cyklistické helmy, pak se na hory nesbalíte bez lyžařské helmy, jedná se o stejnou nezbytnost, která vám ochrání hlavu před vážným úrazem. Abyste měli tu správnou lyžařskou helmu, která vám i poslouží, musíte si při výběru dát záležet, ne koupit první kus, na který zarazíte.

V České republice není zatím helma povinná, avšak pokud dáte dítě do lyžařské školy, bude na ní instruktor trvat. Jestliže vyrazíte lyžovat mimo Českou republiku, měli bystě vědět, že v Itálii je helma povinná pro každé dítě do 14 let, stejně je tomu v Rakousku, kde ji děti na hlavě musí mít povinně až do 15 let, Slovensko má helmu taktéž povinnou do 15 let.

Pokud ale budete v cizině v některém areálu, raději se informujte, jaká pravidla v nich platí, některé lyžařské areály si kladou helmu jako povinnost, i když není povinná v celé zemi.

Jestliže zákonná nařízení daných zemí nebudete respektovat, pak se v případě nehody rozlučte s platností vašeho pojištění.

Jaké náležitostí musí splňovat helma na lyžování

  • Tvar – helma na lyžování má specifický tvar, takže nepoužívejte helmy určené na jiný sport. Helma ochraňuje celou vaši hlavu, roztahujete se od krku v zadní části hlavy, souběžně ochraňuje uši a čelo.
  • Ergonomie – helmy na lyžování musí každému jednotlivci přesně padnou na hlavu. Většinou se pod ní nosí kukly, kdybyste se náhodou potili, jinak není potřeba mít čepici, helmy jsou totiž zateplené. Jestliže ji máte na hlavě, nesmí vás tlačit a nesmí vám na hlavě kloktat, jinak začne postrádat smysl.
  • Nastavitelnost – výběr helmy pro dospělého je jednodušší. Jestliže ji kupujete, zakoupíte jednu, která vám bude sedět i následující zimní sezónu. U dětí to bývá komplikovanější, protože jim neustále roste hlavička. Dětské lyžařské přilby se prodávají s kolečkem na temeni hlavy, které nastavuje roztažení helmy podle velikosti hlavy. Řemínky pod bradou se také utahují, aby přesně seděly.
  • Vyzkoušení – ať už si helmu budete kupovat nebo půjčovat, vždy by měla být přítomna osoba, která helmu bude oblékat. Vyzkoušení je nutné, protože každá helma může mít jinou velikost, takže poté nemusí přesně sedět.
  • Dovybavení – součástí helmy také bývá držadlo na brýle, které ale není povinné.

I zkušení lyžaři mohou někdy upadnout, takže pokud se tak stane, nechte si helmu před následným používáním zkontrolovat, pokud totiž dojde k jejímu poškození, nemusí fungovat přesně tak, jak by měla.

Helmy se také musí během léta skladovat v přiměřených teplotách, pokud jsou vystaveny přílišnému žáru, dochází k jejich poškození.

Lyžařské helmy se štítkem

Na svahu si užívají i jedinci, kteří mají dioptrické brýle a nechtějí nosit čočky. Problémem bývá, že pokud fouká nebo sněží, tito lyžaři nic nevidí.

Nasadit si brýle na brýle je velice nepraktické, protože si dioptrické brýle můžete poškodit, na některých místech netěsní nebo se vám zamlžují. Vybrat si tak můžete lyžařskou helmu se štítkem, která vám zajistí pohodlí a splní svůj účel.

Slovo na závěr

Jistě jste se jako rodič setkali s problémem, že děti nechtějí mít helmu na hlavě a vysvětlování o jejím prospěchu nepomáhá. Jděte do obchodu a vyberte svým dětem „obleky“ na helmu, jistě budou mít úspěch a děti si helmu na hlavu dají dobrovolně. Vybírat můžete např. na www.rulyt.cz.


Další články