Léto v Česku: Pohoda na Pálavě

Pálava
Foto: Pixabay

Většina Čechů letos do zahraničí na dovolenou nevyrazí, přestože se turistům znovu otevřely hranice velké části zemí Evropské unie. Lidé nechtějí riskovat a nebo kupovat dovolenou na poslední chvíli. Velká část z nich také ví, že doma je krásně, tak proč léto 2020 nevěnovat objevování krás Čech, Moravy a Slezska. Dnes vás pozveme na Pálavu.

Pálava láká přírodou i historií

Pálava se rozprostírá na jižní Moravě. Daří se zde vínu i dalšímu ovoci, které v Česku jinde moc šancí na sklizeň nemá. Dominantu krajiny tvoří Pavlovské vrchy, jež na severu hraničí s vodní nádrží Nové Mlýny a na jihu s Rakouskem. Návštěvníky okouzlí Milovický les se zbytky podpálavských luhů, dávné duby rostoucí u slepého ramena Dyje či úchvatné západy slunce nad vinicemi.

Největším městem Pálavy, které je od roku 1976 chráněnou krajinnou oblastí, je Mikulov. Také nesmíme zapomenout na historický odkaz našich předků, především pak na Dolní Věstonice, kde byla nalezena soška Věstonická venuše.

Vodní nádrž Nové Mlýny
Vodní nádrž Nové Mlýny. Foto: Pixabay

Víno, jídlo, pohoda

Poznat krásy a chutě Pálavy nestihnete za jediný den. Tento kraj je potřeba objevovat pomalu a v klidu. Najít si místo pro ubytování na jižní Moravě, kde budete moci posedět u výtečného vína, či si pochutnat na specialitách domácí i zahraniční kuchyně, musíte hledat s předstihem. Restaurace Pálava nabízí nejen to – pro zájemce jsou připraveny degustační večírky či dokonce romantické svatby. Letos je hitem tohoto vinařského dvora grilování.

Budete-li hledat skutečnou pohodu na Pálavě, nemusíte googlit „Pálava restaurace„. Vyrazte rovnou s rezervací do obce Ivaň, která se nachází nedaleko  přehrady Nové Mlýny. Dobře se tam najíte, osvěžíte i ubytujete. V blízkém okolí vede několik cyklostezek, naučná stezka Věstonická nádrž a krásná okolní příroda je plná klidu. Pokud vás zajímá historie, nedaleko Ivaně se nachází archeologické naleziště odkrývající dávnou římskou vojenskou základnu.


Další články