Jak vybrat matraci pro dítě

dětská postel
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Kvalita spánku u dětí a dospívajících hraje významnou roli pro jejich zdravý vývoj a růst. Ovlivňuje i školní prospěch a zásadně se podílí na celkové náladě dítěte. Výběr vhodné matrace je jedním z klíčových faktorů, jak dítěti dopřát dokonalé spaní.

Kvalitní spánek je nutný pro zdravý vývoj a psychickou pohodu dítěte

Spánek slouží nejen k odpočinku a regeneraci. Má významný vliv na nervový systém a jeho vývoj, pomáhá k utváření paměťových stop a je důležitý i pro vývoj imunitního systému. Vliv na kvalitní spánek má i jeho délka. Novorozenci spí až 20 hodin denně, v dalších měsících se tato délka zkracuje. Kolem jednoho roku by mělo dítě spát 13 – 14 hodin denně. U předškoláků a dětí na prvním stupni se délka potřeby spaní zkracuje na 8 – 10 hodin, ale náctiletí opět potřebují o něco více času k regeneraci. Kvalitní spánek má totiž blahodárný vliv na psychiku a osobní pohodu. Nevyspalé dítě je podrážděné a nevyrovnané. Může se zhoršovat jeho prospěch a nic jej nebaví. Správná a pohodlná matrace podporuje správný růst a nemá negativní vliv na kosterně svalovou soustavu.

Při výběru matrace pro dítě musíte vzít v úvahu několik faktorů. Její velikost samozřejmě souvisí s věkem dítěte, dále je nutné zohlednit jeho zdraví, zejména pokud například trpí poruchou zakřivení páteře nebo má růstové bolesti kloubů. Koupí zdravotní matrace však neuděláte chybu ani u dětí bez těchto obtíží.

Vhodným parametrem je také snímatelný prací potah. Ten by měl být samozřejmostí u alergiků, ale z hygienického hlediska se hodí třeba po prodělaných nemocech, kdy může být povrch matrace nasátý potem. Pro děti trpící nočním pomočováním doporučujeme k matraci zakoupit nepropustnou ochranu.

dítě sen
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Výška a tuhost matrace

Obvyklá výška dětské matrace je okolo 15 cm. Pro novorozence a kojence vystačí 10 cm. Pro dostatečnou oporu dětského těla a jeho přirozený vývoj volte tužší matrace označené parametry H3 nebo H4. Měkčí matrace H1 a H2 jsou určeny pro dospělé. Matrace pro děti a dospívající musí být tvrdší. Co se týče velikosti dětské matrace, vždy vycházejte z rozměrů postýlek a postelí.

Materiál matrace

Významnou roli pro pohodlí našich dětí hraje i materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Obvyklé jsou tyto typy:

  • Pěnové matrace – levné, avšak obvykle dostačující řešení. Volte však tuhé varianty. Pěnové matrace jsou většinou vyráběné z PUR pěny, případně z kombinací dalších materiálů.
  • Paměťové matrace (někdy také viscoelastické matrace) – přizpůsobují se křivkám těla a vytváří výbornou ortopedickou oporu. Jsou prodyšné a tvarově stálé. Vyrábí se z takzvané líné pěny, někdy v kombinaci se studenou pěnou.
  • Matrace ze studené pěny – ideální řešení pro děti. Mají vynikající anatomické vlastnosti a rovnoměrně se přizpůsobují váze těla.
  • Kokosové matrace – luxusní řešení z propletených kokosových vláken. Ocení je alergici. Jsou tvrdé a mají velmi dlouhou životnost.

Další potřebné informace včetně cen naleznete na webu Eco matrace.


Další články