Kvalitní spánek je důležitým faktorem ve vývoji dítěte

dítě sen
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pohodlí je důležitým faktorem pro vývoj dítěte. Během období, kdy se z drobečka stává téměř dospělý člověk, není potřeba jen zdravá strava a dostatek pohybu, ale také zajištění kvalitního spánku.

Zdravý spánek není jen o jeho délce

Spánek je důležitý pro fyzický i psychický vývoj. Nejde jen o čas, jak dlouho má dítě spát, ale hlavně o skutečnost, jak kvalitně tento čas prospí. Následující tabulka ukazuje, kolik času by měly děti strávit spánkem.

Věk Minimum Maximum
0 – 1 rok 14 hod. 16 hod.
1 -2 roky 11 hod. 14 hod.
3 – 5 let 10 hod. 13 hod.
6 – 12  let 9 hod. 12 hod.
13 – 18 let 8 hod. 10 hod.

Pro kvalitní spánek je důležitá nejen vyvětraná místnost s optimální vlhkostí, která je ideální mezi 40 – 60 %, ale i s vhodnou teplotou. Ta by měla být zhruba o 3 stupně nižší než v okolních místnostech. Zkrátka nesmí být přetopeno. Postel musí být pohodlná s tvrdší matrací. Dětské povlečení je nejvhodnější z hladké bavlny nebo krepu. Rovněž je zejména v letních měsících důležité zajistit v pokojíčku tmu, i když je venku světlo jako v poledne. Žaluzie moc vhodné nejsou, proto pořiďte přes dětské záclony zatemňovací závěsy, které v místnosti vytvoří noc i během dne.

Nedostatek spánku může vést k rozvoji nemocí, obezity i depresí. Málo kvalitního spánku se u dětí projevuje špatnými výsledky ve škole, zhoršeným chováním, nezájmem o koníčky a samozřejmě únavou.

Zábava před spaním ano, ale ne u televize

Tato rada platí pro všechny, ale děti jsou citlivější než dospělí, proto by neměly čas před spánkem trávit u televize nebo na internetu. Mozek během koukání do monitoru dostává mnoho podmětů, které musí následně zpracovat. Dítě pak hůře usíná a zkracuje se tak doba pro spánek, který navíc může být nekvalitní.

Zkuste dítě zabavit jinak. Povídejte si, hrajte společenské hry, čtěte mu, což je oproti sledování divokých pořadů prospěšné. Větší dítě si může číst samo nebo se jinak zabaví, třeba u stavebnice nebo u hracího dětského koberce, kde jednoznačně vedou motivy silnice a farmy.


Další články