O životnosti svého čerpadla rozhodujete vy, a to správným servisem

klimatizace
Foto: ecool.cz
Tepelná čerpadla si v tuzemských domácnostech získávají stále výraznější oblibu, pro jejich montáž se rozhodne řada majitelů nemovitostí. Každé čerpadlo však potřebuje čas od času i odborný servis.

Zájem o čerpadla stoupá, umíte jim věnovat správnou péči?

V Česku v posledních letech stoupá zájem především o tepelná čerpadla typu vzduch/voda. A to zejména díky jejich úspornosti, až 75 % energie se vytvoří z vnějšího prostředí.

K dalším typům v tuzemsku užívaných čerpadel patří země/voda, voda/voda, dále i vzduch/voda odvětrávací (ventilační), typ vzduch/vzduch, tepelná čerpadla pro přípravu teplé vody a další kategorie. Každé z nich má svou specifickou charakteristiku.

Odbornou montáží tepelných čerpadel péče o ně ani zdaleka nekončí. Na místě je i pravidelný servis. Tím významně prodloužíte každému zařízení jeho životnost. Servis potřebuje čerpadlo v průměru 1x do roka.

Vybrat si čerpadlo s dostupným servisem pak je přirozeně zásadně důležité také za předpokladu, že je potřeba řešit technickou závadu. Ta přitom bývá velmi často způsobena nejen absencí servisu, ale právě i neodborným postupem při montáži.

U některých výrobců je navíc servisní prohlídka vyžadována z titulu toho, aby spotřebitel mohl uplatnit záruku.

Jak vybrat servisní a montážní firmu

Pro klienta je zcela zásadní při výběru montážní firmy spolehlivost pracovníků a stejně tak i rychlost realizace. V případě poruchy čerpadla je značnou přednosti, pakliže může valná většina oprav proběhnout přímo na místě.

To vyžaduje dlouholeté zkušenosti s různými typy čerpadel. Rovněž by servisní a montážní společnost měla mít k dispozici ceník prací. Právě zkušenosti umožní odhadnout rozsah úkonu a jejich náročnost.

Díky tomu si klient může utvořit poměrně přesnou představu o tom, kolik za servis tepelných čerpadel ve výsledku zaplatí. Zákazník by měl vždy být vnímán jako partner, který má u zakázky dispozici dostatek informací. Zároveň jsou mu tyto informace vždy vysvětleny, laika není možné zcela poznatky zahltit.


Další články