Vyplatí se vyšší počáteční investice do pasivního domu?

Zelený Zlonín
Foto: Zelený Zlonín

Bydlení v pasivním domě má mnoho výhod. Tou hlavní jsou extrémně nízké náklady na energii. Vyplatí se však vyšší počáteční investice do takového bydlení? Na to jsme si posvítili prostřednictvím právě probíhající výstavy projektu pasivních domů u obce Zlonín nedaleko Prahy.

Projekt Zelený Zlonín je více jak stovka rodinných domů, které jsou technologicky řešeny tak, že splňují nejnáročnější kritéria pro pasivní domy. Projekt každého domu je precizně připraven, aby úspory za energie dosahovaly až 90 %, přičemž vícenáklady na stavbu se pohybují v rozmezí 5 – 15 %. Investovaná částka navíc zahrnuje kvalitnější materiály i unikátní koncepci řešení, takže dům využívá veškeré možné přirozeně vznikající energie.

Vzhledem k tomu, že se žádný dům nestaví na krátkou dobu, prvotní investice navíc se může začít vracet již po deseti letech bydlení. Samozřejmě záleží na typu a velikosti domu. Poté budete už jen šetřit. K tomu si ale nezapomeňte připočítat další výhody, které tyto novostavby u Prahy přinášejí. Těmi jsou:

  • antialergenní prostředí,
  • stabilní teplota,
  • příjemné klima po celý rok a
  • vyšší hodnota domu na trhu.

Pasivní rodinné domy u Prahy si svoji cenu skutečně udrží. Bydlení v této lokalitě je žádané a vzhledem k nejistotě ohledně budoucího vývoje cen energií jde skutečně o jistou investici.

Pokud vás neláká developerská výstavba, možná je i individuální výstavba rodinných domů s pomocí projektové dokumentace od společnosti, která zajišťuje pasivní domy Zlonín. Získáte tak kvalitní podporu pro přípravu stavby, včetně pomoci při vyřizování dotace Nová Zelená úsporám.

Verdikt

Pokud chcete komfortní bydlení na celý život, rozhodně se vyšší investice do pasivního domu vyplatí, obzvláště v lokalitě nedaleko Prahy. V případě, že bude dům dlouhodobě neobývaný, nebo by v něm bydlel jen jeden člověk, který by objekt nevyužíval celý, pak je na místě vyšší investici zvážit.

 


Další články