Co dělat v případě poruchy elektřiny

zásuvka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Poruchy elektrické sítě nebo elektrického zařízení není radno brát na lehkou váhu. Úraz elektrickým proudem je nebezpečný a život ohrožující. Proto je v takovém případě nutné vždy kontaktovat odborníka.

Sami se o opravu nepokoušejte

Dojde-li k havárii elektroinstalace, rozvodů nebo jakémukoliv jinému problému s elektrickou sítí, rozhodně se nesnažte o opravu svépomocí. Pokud se tak stane v domácnosti, zkontrolujte, zda nejsou vypadlé pojistky, pokud ano, zkuste je znovu zapnout. Mějte přitom na paměti bezpečnost a ani jednoduchou výměnu žárovky neprovádějte takzvaně „pod proudem“. Nejde-li elektřina, zkuste nejprve kontaktovat dodavatele energie, zda nedošlo k plánované nebo neplánované odstávce.

V případě složitější havárie, než je jen prasklá žárovka, vypněte hlavní jistič a volejte odborníka. Jestliže k havárii dojde ve vašem zaměstnání nebo ve vaší firmě, ani nejobyčejnější poruchu neřešte sami a kontaktujte svého nadřízeného nebo údržbu, případně jinou kvalifikovanou pomoc.

Většina lidí není na poruchy připravena. V případě elektro havárie se tato zdánlivě banální věc nemusí vyplatit. Být připraven totiž neznamená čekat nebo dokonce přivolávat havárku. Většinou stáčí mít někde poznamenané telefonní číslo na havarijní službu a nespoléhat se na internet, který může být při výpadku elektřiny nedostupný. Mobilní internet dnes také ještě nemá každý.

Nonstop pohotovost

Elektro havárii je většinou třeba odstranit v co nejkratším možné čase a nezáleží na tom, zda je noc, nebo nedělní odpoledne. Na elektřině je v současné době závislé téměř vše, proto je zpravidla nutné kontaktovat nonstop havarijní službu. Například i na Praze 7 lze získat odbornou pomoc v časovém horizontu 60 – 90 minut. Více informací naleznete na adrese https://elektro-elefant.cz/praha-07/. Stejně tak funguje tato služba v sousedící Praze 8 (https://elektro-elefant.cz/praha-08/). Není třeba propadat panice, závady se vždy rychle vyřeší.


Další články