Nejhodnotnější perské koberce pocházejí od íránských tkalců

perský koberec
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Mezi pestrými orientálními koberci vyráběnými v zemích takzvaného „kobercového pásu“ vynikají perské koberce svojí rozmanitostí a propracovaností rozmanitých vzorů. Ty nejkrásnější a nejhodnotnější kousky vznikají stále v Íránu, jehož ekonomika do značné míry staví právě na jejich výrobě.

Rozhodující je počet uzlů

Produkce íránských koberců je různorodá. Velké procento zde stále vyrábějí nomádské kmeny, druhou stranu téže mince představují rozvinuté manufaktury. Kmenová malovýroba ve vesnicích se vyznačuje jemnou vlnou, jasnými barvami a specifickými tradičními vzory, někdy i hrubšími. Takové koberce jsou považovány za nejautentičtější, protože zpravidla nejde o předem plánované návrhy. Nejznámějším typem těchto koberců je takzvaný Gabbeh.

Íránské koberce často kombinují vlnu a hedvábí. Jejich kvalita se odvozuje od počtu uzlů na jeden metr čtvereční. Ty nejluxusnější jich mají 800 000 a více. Některé koberce jsou vázány jen na hedvábnou osnovu, což je velmi exkluzivní a netradiční praktika, která se používá specificky v Íránu, v ostatní zemích jen výjimečně.

Průměrný počet uzlů na metr čtvereční se pohybuje okolo půl miliónu, ty obyčejnější jich mají přibližně 100 až 200 tisíc. Vezmeme-li v úvahu, že jeden velmi zručný tkadlec za den uváže šest tisíc uzlů, je jasné, jak je výroba zdlouhavá a náročná. Tradiční rozměr perského koberce je totiž 2 x 3 metry. Ručně tkané koberce jsou často považovány za umělecký předmět vysoké hodnoty i prestiže.

Za pár tisíc nebo za miliony

Nejdražší perský koberec se nazývá Rudý Peršan, pochází z první poloviny 17. století, přičemž je zdoben zvláštními asymetrickými srpkovitými listy. V aukci v roce 2014 se prodal za neuvěřitelných 33,7 milionů dolarů.

Toužíte-li po vlastnictví podobného kousku, není problém zakoupit nějaký originální kus i v našich končinách, například na e-shopu Buchara. Zde si lze pořídit levnější kousky do 20 000 Kč, které mohou mít i praktické využití, nicméně buchara-eshop nabízí i investiční koberce vysokých hodnot, například pravý íránský Nian nebo originální Tabriz.


Další články