Za historií nádherných perských koberců

výroba
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Koberce už zrovna nejsou v módě. To ovšem neplatí o luxusních perských kobercích. Ty jsou pro svoji pestrost a jedinečnost stále žádaným artiklem a hodí se prakticky do jakéhokoliv interiéru. Jaký je původ tohoto jedinečného ručně vázaného doplňku?

Stručná historie perských koberců

Přestože nejstarší dochovaný kus perského koberce pochází z 16. století, původ bohatě zdobených koberců zřejmě sahá až 4 000 let do minulosti. V té době asijští nomádi putovali přes hory a vysoké náhorní plošiny a do svých stanů či jurt pokládali na zem jakési předchůdce nám známých perských koberců. Postupně se technika vázání vlny zdokonalovala a vznikaly složitější kusy, které po čase začaly připomínat umělecká díla. Podlahu tak zkrášlovaly pestrobarevné obrazce a magické vzory, přesto však byly stále praktické.

V období mezi 16. a 18. stoletím se výroba těchto koberců soustředila především v oblasti dnešního Íránu. Z této doby se dochovalo již mnoho kusů, které jsou dnes velice ceněné. Když západní svět objevil krásu těchto jedinečných doplňků, tehdejší perští obchodníci se hbitě přizpůsobili vkusu Evropanů i Američanů. V této době také vznikl název perský koberec.

domov
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Perský koberec jako doplněk i investice

V dnešní době stále vládne výrobě Írán. Odhadem se tam byznysem okolo perských koberců zabývá zhruba 10 miliónů lidí.

Perský koberec je i v současnosti zajímavým předmětem investice. Nemusíte si jej tedy pořizovat jen jako doplněk, ale také jako vklad do budoucna. Cena některých kusů může vyrůst až několikanásobně! Každopádně s nákupem nespěchejte a pečlivě si projděte nabídku prodejců. Vyberte si ten kus, který vám padne do oka a zároveň bude na první pohled vypadat jedinečně.

Chcete-li se o perských kobercích dozvědět více, navštivte stránku https://e-shop.buchara.cz, kde kromě široké nabídky perských koberců najdete také další cenné rady, jak postupovat při jeho výběru. Buchara – eshop nabízí více jak 3 500 perských koberců a všechny jsou skladem. Zde jistě najdete ten pravý kus pro vás.


Další články