Jak vybírat elektroměrový rozvaděč?

rozvaděč
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Elektroměrový rozvaděč potřebuje každý bytový dům, rodinný domek, chata nebo chalupa. Před jeho koupí je potřeba zvážit několik důležitých aspektů, kterými se budete při výběru řídit. A pokud nejste elektrikář, rozhodně se musíte poradit s odborníkem.

Počet elektroměrů

V elektroměrovém rozvaděči se měří spotřeba elektrického proudu. Pokud pořizujete zařízení pro bytový dům, potřebujete rozvaděč s takovým počtem elektroměrů, kolik je v daném domě bytových jednotek, přičemž jeden elektroměr znamená jednu fakturu za elektřinu.

V rodinném domě je to podstatně jednoduší, ale najdou se i případy, kdy je třeba rozdělit fakturu za spotřebu elektřiny na přízemí a podkroví. V takové situaci budete potřebovat elektroměry dva. Rozvaděč ale můžete sdílet i se sousedem na chatě, zde si opět pořídíte dvouelektroměrový.

Počet fází

Důležitý je také počet fází elektroměru. Pro běžnou domácnost potřebujete vždy třífázový elektroměrový rozvaděč, který je nutný pro moderní výkonnější spotřebiče.

Jednofázový rozvaděč se hodí pro chatku nebo garáž. Pokud ovšem uvažujete u budoucích změnách v odběru elektřiny, raději volte rovnou třífázový rozvaděč, tím rozhodně nic nezkazíte a vyhnete se případným budoucím potížím spojených s výměnou rozvaděče.

Tarif

Jednotarifní elektroměr je určen pro měření spotřeby v jednom časovém úseku. Dvoutarifní umožňuje zaznamenávat spotřebu elektřiny v několika časových úsecích dle smlouvy s dodavatelem (např. rozdělení na denní a noční proud).

Provedení

Existují čtyři typy rozvaděčů a máte tak na výběr tyto možnosti:

  • samostatný rozvaděč
  • rozvaděč s kabelovým prostorem
  • rozvaděč v pilíři
  • rozvaděč v pilíři se zemním dílem

Rozvaděč volte dle návrhu projektanta, který by měl zajistit jeho odsouhlasení distribuční společností. Samotnou montáž musí zajistit elektrikář, který jej instaluje dle schválené projektové dokumentace.


Další články