Proč je vitamín D důležitý pro lidské tělo

slunění
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vitamín D je zodpovědný za správné vstřebávání nezbytných minerálů jako je hořčík a vápník. Bez jejich dostatečného příjmu se organismus dostává do nerovnováhy. Pro udržení kondice imunitního systému je tedy příjem vitamínu D zásadní, přičemž pro člověka jsou nejdůležitějšími sloučeninami této skupiny vitamín D3 a D2.

Co má společného vitamín D a sluneční svit

vitamínem D, jehož potřeba je mimochodem v současnosti skloňována v souvislosti s koronavirovou pandemií, to není jednoduché. Jeho hlavním zdrojem je syntéza cholekalciferolu ve spodních vrstvách pokožky, což je chemická reakce závislá na ultrafialovém spektru slunečního záření. Tato reakce ale v zimních měsících neprobíhá a tělo je tak závislé na jiných zdrojích vitamínu D.

V létě stačí běžné vystavení slunečnímu svitu a proces vstřebávání vitamínu D3 do krve se aktivuje. Nic se nemá přehánět a tělo to moc dobře ví, proto není potřeba žádné přehnané opalování. Stačí běžné venkovní aktivity a dostatečný příjem minerálů.

Sluneční svit v zimě  částečně nahradí strava v podobě tučných ryb. Vhodná je makrela, tuňák a také losos. Tyto ryby mohou být i v konzervované formě a v jídelníčku by měly být alespoň jednou týdně.

Nedostatkem vitamínu trpí polovina Evropanů

I přes všechna tato fakta má podle průzkumů více jak polovina evropské populace nedostatek tohoto vitamínu a až 25 % má v krvi dokonce extrémně nízkou hladinu. Zpravidla se jedná o osoby starší padesáti let, protože s přibývajícím věkem se schopnost syntézy vitamínu D3 snižuje.

Nedostatek vitamínu D3 se projevuje zejména zhoršováním kvality kostí, únavou, nevolností, bolestmi hlavy a zad. V takovém případě je vhodné užívat vitamín D3 jako doplněk stravy, například v podobě tablet od společnosti Naturvita. Doplněk můžete zakoupit ve většině lékáren nebo online třeba na Gigalekarna.cz.


Reklamní sdělení:

Solgar – Nejuznávanější firma vyrábějící vitamínové preparáty v USA. Vyzkoušejte je i vy.


Další články