Díky meditaci a technice mindfulness snížíte nadbytečný stres

Žena u moře
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V dnešním uspěchaném světě je nadbytek stresu téměř nevyhnutelným společníkem. Dlouhodobá zátěž organismu neprospívá našemu zdraví ani vztahům, a navíc snižuje celkovou kvalitu života. Proto bychom se měli naučit se s ním vyrovnávat a minimalizovat jeho negativní dopady. Každý preferuje jiné metody, nicméně tradicemi a tisíciletími prověřená meditace i novodobá technika mindfulness nabízejí jednoduché a účinné způsoby, jak si od nadbytečného stresu ulevit.

Zlepšená nálada a emocionální stabilita

Meditace a mindfulness, neboli zpřítomnění, podporují dobrou náladu a emocionální stabilitu. Pokud se těmto technikám budeme věnovat pravidelně, začneme lépe vnímat své emoce, což nám dává příležitost s nimi začít vědomě pracovat. Díky jejich ovládání posléze zvládneme na různé situace reagovat adekvátně a můžeme se vyhnout impulzivnímu chování. Místo toho chaotického uvažování se začneme rozhodovat v klidu a rozvážně. Meditace a mindfulness proto mají příznivý vliv na psychickou pohodu i na produktivitu.

Kvalitní spánek a odpočinek

Stres mnoha lidem mimo potíží v bdělém stavu způsobuje problémy se spánkem. Uklidnit se před usínáním může pomoci právě pravidelná večerní meditace. Techniky mindfulness zase odvrací myšlenky, které by nás jinak strašily a držely vzhůru, a tak můžeme tvrdě spát, abychom se cítili během dne více odpočatí.

Klid a soustředění

Od meditace a mindfulness si lidé nejčastěji slibují získání duševního klidu, rovnováhy a schopnosti hlubokého soustředění. Pravidelnou praxí se naučíme nechat myšlenky plynně přicházet a odcházet, aniž bychom se jimi nechali unést. Z vnitřního klidu a harmonie nás pak už nic nevykolejí. Meditace nám také pomáhá prohloubit schopnost soustředit se na jednu věc a neodbíhat od ní. Právě to představuje klíč k produktivitě. Když jsme v klidu a plně přítomní, můžeme se lépe soustředit na své úkoly a efektivněji pracovat.

Jak meditovat?

Můžete začít tím, že si každý den vyhradíte pár minut na meditaci. Mnoho mobilních aplikací nabízí různé mindfulness programy a cvičení, která vás provedou procesem a usnadní vám začátek. Dále se můžete řídit těmito tipy a triky:

  1. Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit.
  2. Pohodlně se usaďte a eliminujte rušivé vlivy.
  3. Mějte na sobě pohodlné oblečení, mobil přepněte do tichého režimu, odložte PULZE, nezapínejte televizi.
  4. Naopak si můžete pustit klidnou relaxační hudbu, nebo vyzkoušet vedené meditace.
  5. Nevzdávejte se při úvodním neúspěchu. Ovládání mysli vyžaduje praxi a konzistenci.

Důležité jsou pravidelnost a trpělivost. Výhody meditace a mindfulness se projeví postupně a s praxí se stále zlepšují.

Autor: Elena Gotfried


Další články