Komu se vyplatí fotovoltaická elektrárna?

fotovoltaika
Foto: Pixabay

Vyrábět si vlastní elektrickou energii a ušetřit tak peníze při měsíčních platbách za energie zní velmi lákavě. Vzhledem k nestabilnímu vývoji na trhu a obavám, zda budeme mít dostatek energií, se zájem o fotovoltaiku na klíč den ode dne zvyšuje. Fotovoltaická elektrárna je řešením, které nám umožňuje využívat solární energii. Prostřednictví speciálních panelů (které umísťujeme nejčastěji na střechu domů) se sluneční energie mění na elektrický proud.

Jak je to s cenou?

Většina domácností svůj průzkum bohužel zakončí hned poté, co se dozví, kolik se za fotovoltaickou elektrárnu platí. Pravda, fotovoltaika není levné zařízení, a kromě samotného přístroje musíte počítat s platbou za montáž a později za kontroly a údržby. To všechno samozřejmě hovoří proti pořízení tohoto systému. Prvotní investice jsou zkrátka příliš vysoké, a ne všechny domácnosti si je mohou dovolit. Vzhledem k tomu, že zájem o tento způsob výroby energie roste, můžeme pozorovat neustálé snižování cen samotných panelů.

Pozor na stíny

Je důležité, aby fotovoltaické panely byly instalovány tam, kde jsou vystaveny největšímu slunečnímu záření. Zastínění (které může být způsobeno stromy, okolní zástavbou nebo například vysokými komíny) snižuje jejich účinnost i návratnost investice. Ideální je sklon střechy 35 °a orientace na jih. Pokud máte jiný sklon nebo orientaci na jinou světovou stranu, opět dochází ke snížení účinnosti fotovoltaiky.

Energetická nezávislost

Zatímco ceny energií rok od roku stoupají (v poslední době velmi dramaticky), vy můžete díky slunci získat levný zdroj energie. Fotovoltaická elektrárna vám bude vyrábět energii, takže se nemusíte bát, že zůstanete úplně bez jakékoli energie. Takže navzdory tomu, že za fotovoltaickou elektrárnu zaplatíte na začátku několik desítek tisíc, nemusí se jednat o drahou investici. Tato se vám totiž vrátí. To, jak rychle závisí na velikosti vaší elektrárny a také na tom, jaká je cena energie.


Další články