Jak správně změřit okna pro nákup záclon

Záclona v obýváku
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Aby záclona vypadala přesně podle vašich představ, je potřeba před jejím nákupem správně změřit šířku i délku, kterou budete potřebovat. I ta nejkrásnější záclona, pokud je špatně změřena, může pokazit celkový dojem z interiéru. Nesmíme totiž vycházet pouze z prostoru, který je pro záclonu potřeba, v potaz je třeba brát i intenzitu zvlnění a přesah.

Nejprve si ujasněte plochu, kterou chcete záclonou zakrýt. Výšku počítejte od garnýže nebo jiného úchytu až po parapet nebo i níže, například k radiátoru nebo až na zem. U šířky počítejte i s přesahem přes okraje okna. Přesah musí být na obě strany stejný. Pokud byste zakryli pouze okno, opticky jej zmenšíte. Nejjednodušší je změřit délku garnýže nebo kolejničky.

Šířku záclony ale objednávejte i s nařasením. Na nařasení doporučujeme koupit jeden a půl až dvojnásobek naměřené šířky. Intenzita nařasení pak vychází z vašeho vkusu. Pokud máte okna do ulice, u záclon s jemnými vzory se doporučuje intenzivnější řasení, aby byla záclona méně průhledná.


Příklad, jak správně objednávat šířku záclony:

Máte-li šíři okna 140 cm a garnýž 180 cm, objednávejte záclonu pro prostor 180 cm. S nařasením je pak výsledek 270 – 360 cm.

Příklad, jak správně objednávat výšku záclony:

U okna vysokého 120 cm objednávejte výšku minimálně 140 cm. Pokud je garnýž například 10 cm nad oknem a záclonu chcete až k radiátoru 30 cm pod oknem, objednávaná výška musí být 160 cm.


Záclony pak můžete nakupovat kusové nebo střihané. V druhém případě se záclony střihají dle vzoru, a tak se může šířka dodaného kusu mírně lišit od požadované. Jde však jen o několik centimetrů, které v konečném výsledku nehrají žádnou významnější roli.

Při výběru nové záclony také myslete esteticky. Důležité je, aby ladila s dalším bytovým textilem, se závěsy, povlečením a podobně. Širokou nabídku bytového textilu naleznete v obchodě Decodoma.cz.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články