Rok 2020 nás učí především o nutnosti jistot

covid
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Čeká nás ještě jeden měsíc a rok 2020 bude u konce. Byl to rok, který změnil životy několika set tisíc Čechů, a to nejen po zdravotní stránce, ale především po stránce ekonomické. Nebyli to totiž jen podnikatelé, kteří během pandemie koronaviru přišli o své mnohdy celoživotní úsilí. Byli to i zaměstnanci, kteří pracovali v oboru, jež většina z nás do nedávna považovala za nezničitelný. Cestovní ruch, pohostinství a všechny další k tomu vázané obory procházejí těžkou zkouškou a pokud si z celého roku 2020 máme vzít alespoň jedno ponaučení, mělo by to být to, že v životě potřebujeme mít určité jistoty.

Potřebujeme mít střechu nad hlavou, potřebujeme mít co jíst, potřebujeme se mít do čeho obléct. To vše jsme schopni si zajistit, pokud máme pravidelný měsíční příjem. Ten nám ale, jak se nyní ukázalo, nedovede nikdo zaručit a je nutné být připraven i na trochu katastrofičtější scénáře. O to více, když nikdo neví, jak bude vypadat rok následující.

Jako jedno z nejvíce logických řešení se tak nabízí mít tzv. finanční polštář. Jedná se o dostatečně velkou finanční rezervu, která pokryje nejrůznější nehody vyžadující okamžitou finanční injekci. Pokud se vám tak stane něco, co by vás jinak omezilo v pravidelných výdajích, budete mít k dispozici polštář, kam pohodlně dopadnete. Ať už se vám rozbije auto, lednička nebo se ze dne na den ocitnete bez práce, jako se to v posledních několika měsících stalo mnohým z vás. Kolik si ale měsíčně odkládat a kam? Odborníci hovoří o 10 %, které by si každý měl pravidelně odkládat ze svého platu, a to ideálně na spořící účet. Ten může nabízet drobné zúročení a navíc na něj pro peníze jen tak nesáhnete. Spořit byste měli alespoň do doby, než budete mít k dispozici minimálně trojnásobek vašich tříměsíčních výdajů.

Životní pojištění je jistotou v nejisté době

Spoření ovšem není jediná forma, která vám v životě poskytne jistoty. Vhodné je mít i životní pojištění, které se letos ukázalo být daleko důležitější, než si lidé mysleli. Mnoha rodinám totiž poskytlo alespoň nějaké finance navíc, pokud musel člen rodiny do karantény nebo byl hospitalizován, a proto nemohl vykonávat zaměstnání. Máte-li tak rodinu, kterou váš měsíční příjem živí, životní pojištění stojí za úvahu.

Sjednat si ho můžete v různých variantách a je jen na vás, jaká rizika do něj zahrnete. Může se vztahovat na pracovní neschopnost, na nutnou hospitalizaci, na invaliditu, závažné onemocnění a dokonce i na smrt. Pojistit se navíc můžete online, a to během několika minut. Čistě rizikové pojištění lze zřídit na webových stránkách internetového srovnávače pojištění Klik.cz, kde navíc prakticky ihned uvidíte, na kolik vás pojištění přijde.

Cena pojištění závisí na vašem věku a zdraví a také na pojistné částce, kterou by pojišťovna vyplatila v případě pojistné události. Platí ale, že čím starší jste, tím více za životní pojištění zaplatíte, a tak není radno se sjednáním pojištění otálet. Smlouvu ani není třeba podepisovat, automaticky totiž vchází v platnost, jakmile zaplatíte pojistné v řádném termínu. A přestože rizikové životní pojištění není produktem, který vám zhodnotí finanční prostředky, vyplatí se ho mít. Třeba právě z toho důvodu, že vám poskytne jistotu v takových případech, jakých jsme v tomto roce byli svědky.


Další články