Proč je jód důležitý pro lidské tělo?

svoboda
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jód je minerál, který je absolutně nepostradatelný pro správné fungování štítné žlázy. Štítná žláza je zase důležitá proto, že je jedním z hlavních kontrolorů látkové výměny v těle. To znamená, že řídí náš metabolismus, zvyšuje spotřebu kyslíku, ale i tvorbu tělesného tepla či tep. Vliv má také na správnou činnost pohlavních žláz a nervového systému. Dodejme, že příjem jódu by se u dospělého člověka měl pohybovat okolo 150 mikrogramů denně.

Co způsobuje nedostatek jódu

Nedostatek jódu se odráží zejména na zhoršené látkové výměně, špatném soustředění a únavě. Rovněž pak může člověk pociťovat chlad, a to hlavně v oblasti dolních končetin. V některých případech může také způsobovat zácpu. Příznakem, že patrně trpíte nedostatkem jódu, bývá i to, že na svém těle zaznamenáte hrubší kůži a vlasy či nápadné zvýšení tělesné hmotnosti. V neposlední řadě se nedostatek projeví na vašem zdraví a kráse, i na celkové životné vitalitě.

V případě těhotných žen je jód velice důležitý pro správný vývoj plodu, jelikož se přímo podílí na správném vývoji mozkové tkáně dítěte. Při jeho nedostatku může dojít rovněž ke snížení intelektových schopností dítěte. V dětství pak může znamenat problémy s růstem.

Jak mít jódu dostatek?

Způsobů, jak udržovat ideální hranici jódu je vícero, avšak je lepší preferovat přírodní produkty obecně nabízející řadu minerálů i vitamínů, které tělo pro svůj chod potřebuje. Jód se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, kupříkladu v mořských plodech a rybách, ale i v ovoci typu třešní a rybízu. Pakliže preferujete spíše zeleninu, získáte ho z pórku, brokolice, hrachu nebo mrkve, ale najdete ho rovněž v mléčných výrobcích či vejcích a chlebu.

Nicméně je možné, že i tyto zdroje jódu nemusejí stačit. V takovém případě je potřeba hledat další. Ideální variantou jsou pak doplňky stravy jako například Jodikal od značky Naturvita, který vám pomůže doplnit hranici jódu na optimální množství už za pár korun. Jedna tableta přitom obsahuje 100 mikrogramů této látky. Dodejme, že výrobek nemá za cíl být primárním ani jediným zdrojem jódu, naopak vám má pomoci ho mít dostatek pro správné fungování štítné žlázy. Přípravek pak můžete zakoupit třeba na Gigalekarna.cz.


Další články