Jak vybrat správný bazén

bazén
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Léto se nezadržitelně blíží a snem většiny vlastníků rodinných domků je vlastní bazén na zahradě. Soukromí při koupání a opalování je k nezaplacení. Pokud o realizaci vlastního bazénu uvažujete, poradíme vám, jaký typ bazénu je pro vás ten nejvhodnější.

Bazén a jeho tři základní typy

Pokud pomineme nafukovací a skládací pvc bazény, pak jsou tři základní provedení.

První možností je přelivový bazén, jehož unikátnost spočívá v tom, že hladina vody vně nádrže splývá s okolní plochou a vytváří tak dokonalou a oku lahodící rovinu. Přetékající voda je odváděna do žlabu, který je umístěn kolem celého obvodu skeletu. Cirkulace a filtrace vody je v tomto případě bezproblémová a není potřeba žádné vyrovnávací nádrže. Pomineme-li krásný design, pak je výhodou tohoto typu zejména okamžitý odvod nečistot z hladiny.

Dalším typem je tazvaný skimmerový bazén. Ten volte zejména, pokud preferujete dlouhou životnost bazénu, protože jeho vynikající vlastností je vysoká odolnost vůči změnám teplot i působení chemikálií. Tento bazén je zapuštěný do země, podobně jako předchozí typ navazuje na okolní terén a nebo nad něj může lehce vystupovat. Voda je pak odváděna pomocí takzvaného skimmeru, z čehož plyne i název pro toto řešení.

Třetím typem je bazén vypláštěný těžkou fólií. Tento typ přichází v úvahu, pokud si chcete navrhnout vlastní atypický bazén nebo rekonstruovat starou zahradní nádrž.

Bazénové příslušenství

Hotový bazén potřebuje údržbu, ať už zvolíte jakýkoliv typ. Budete se muset starat o kvalitu vody, její filtraci, ale i o vaše pohodlí. Prodejci nabízejí veškeré bazénové příslušenství od tepelných čerpadel až po sprchy či teploměry. Chcete-li si prodloužit koupací sezónu, můžete začít uvažovat i o zastřešení bazénu. Tím samozřejmě zamezíte znečišťování vody a zároveň přirozeně zvýšíte její teplotu.


Další články