Proč je důležité mít svého osobního kouče? Aneb dejte šanci změně

meditace
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tématika osobního rozvoje patří k těm v současnosti skloňovaným velice často. V čem všem nám může pomoci návštěva kouče?

Nebojte se změny

Lidskou přirozeností je lpět na aktuálně nastavených pořádcích. Změna bývá zdrojem strachu a nás provázejí negativní pocity z „kroku do neznáma“, nejistota z toho, jestli jsou naše schopnosti dostačující, jestli neselžeme.

Beze změn se však ve svém osobním i profesním životě nemůžeme posouvat dále. Často také udržujeme zlozvyky, které nás poškozují, dokonce si ve svém životě vědomě zachováváme toxické vztahy s lidmi, jejichž přítomnost nás oslabuje a nepřináší nám do života pozitivní vjemy. Sami však často na vykročení z těchto zažitých pořádků nemusíme stačit.

Vhodným průvodcem na této životní cestě se vám stane osobní kouč. Kouč sám o sobě ale samozřejmě nevyřeší veškeré vaše aktuální problémy. Bez soustředěné práce na sobě samém se posunout vpřed nemůžete.

Co dokáže kouč

Ale osobní kouč vám pomůže podívat se na situaci s nadhledem, naučí vás adekvátně vyjadřovat své pocity vůči druhým a poradí, jak si udržet žádoucí vnitřní stabilitu a jak efektivně odfiltrovat ty, kteří by tuto stabilitu mohli narušovat.

S pomocí takovéhoto vedení se postupně můžete dopracovat k tomu, že váš život bude jednodušší, méně zatěžující a zbavíte se pocitů nejistoty, strachu a frustrace. Snadno a efektivně začnete dosahovat cílů, které si v životě vytyčíte, ať je to nalezení nového vztahu, urovnání sporů s nejbližšími nebo třeba hledání nového pracovního uplatnění. Platí totiž jednoznačně, že největší překážky v cestě za štěstím si mnohdy do cesty klademe my sami.

Kouč tak zajišťuje především podporu a motivaci. Rozhodně není soudcem, který by měl hodnotit pohnutky svého klienta. Klíčový je vzájemný vztah založený na důvěře a empatii. Změnu nesmí doprovázet stres, neměli bychom ji vnímat jako něco destruktivního. Naladit se je nutné na nové životní poslání.

Co dál?

Další možností, jak se naučit využívat svůj potenciál naplno je kurz NLP (neurolingvistické programování), který pomáhá ve zdokonalování dovedností a zvýšení kvalifikace a prestiže. Tato metoda dokáže vyvolávat žádoucí změny na vědomé i nevědomé úrovni a využívat ji můžete i vy.


Další články