Jak vybrat kolo a na co se při jeho výběru zaměřit?

kolo
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak vybrat nejvhodnější jízdní kolo pro vás? Ačkoliv se odpověď na tuto otázku může jevit trochu složitě, ve skutečnosti je výběr kola naprosto jednoduchý. Stačí znát jen několik základních parametrů.

Typ kola

Naprosto základní parametr při výběru. Jaký typ je vhodný právě pro vás, záleží na tom, v jakém terénu či počasí plánujete na kole jezdit.

Horská kola

Horská kola jsou již podle názvu určena i do náročnějšího terénu. Hravě zvládnou překážky jako kamení, kořeny či bláto. Při klasické jízdě na silnici či na cestách však budou o něco pomalejší než silniční kola.

Silniční kola

Tato kola jsou vhodná na delší jízdy po hladkém terénu, ideálně po silnici. Jedná se o nejrychlejší typ kola. Jeho nevýhodou je však to, že příliš dobře nezvládá jakýkoliv obtížnější terén.

Městská kola

Městská kola jsou podobná jako silniční. Jsou vhodná pro rekreační projížďky po městě, na cesty do práce, obchodu či do školy. Také zvládají spíše hladký a pevný terén.

Tréninková a crossová kola

Tyto typy kol spojují výhody horských a silničních kol. Jsou vhodná jak na silnice, tak i do lehčího terénu. Tréninková kola jsou na rozdíl od těch crossových vybavena větším množstvím příslušenství.

Elektrokola

Posledním typem jízdních kol jsou elektrokola. Ta mají motor, baterii a ovládání, které výrazně usnadňuje jízdu. Tuto funkci lze však kdykoliv vypnout a učinit tak z elektrokola klasické šlapací kolo.


Porovnat kola na Heurece


Rozlišení kol dle pohlaví a věku

Setkat se můžete s pánskými/unisex, ženskými a také dětskými koly. Zde záleží samozřejmě na jezdci a jeho preferencích. Ženská kola mají na rozdíl od unisex kol šikmou rámovou trubku, jsou přizpůsobená pro menší postavu, mají užší řídítka a dámské sedlo.

Dětská kola asi není třeba příliš popisovat. Zde záleží na věku a výšce dítěte, podle které vyberete velikost kola. Pro nejmenší jsou vhodná kola s přidanými pomocnými kolečky.


Dětská kola na Heurece


Materiál rámu

Rámy se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji se můžete setkat s ocelí, karbonem, hliníkem a titanem. Ocel je velmi pevná, stálá, avšak poměrně těžká a navíc podléhá korozi. Karbon je výrazně lehčí než ocel, také trochu pevnější a skvěle pohlcuje vibrace.

Dále je velmi častým materiálem hliník, který je lehký a pevný, ale velmi měkký, takže se musí většinou používat ve slitinách. Posledním, a zároveň nejdražším, kovem je titan. Jedná se o ušlechtilý kov, který je lehký, pevný, dokáže pohlcovat vibrace a také odolává korozi. Titan je navíc opravdu neúnavný materiál – jen tak se vám nezničí.

Další cyklistické příslušenství

Nejdůležitější parametry, které byste měli při výběru znát, jsme uvedli výše – zaměřte se tedy při výběru především na ně. Nezapomeňte si však ke kolu pořídit i další cyklistické potřeby. Určitě byste neměli vynechat cyklistickou helmu, která zajistí vaši bezpečnost. Případně si můžete na kolo pořídit držák na pití či pouzdro na drobné předměty. To už záleží jen na vás, čím si své kolo zdokonalíte.

O Autorovi:
ikona

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články