Home office: Co je nejdůležitější pro práci z domova

pracovna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Situace ohledně pandemie nového koronaviru přesunula mnoho kancelářských zaměstnanců do jejich domácností a dříve sporadicky využívaný home office se stal běžnou metodou. Je pravděpodobné, že mnoho zaměstnavatelů bude práci z domova využívat hojněji i po skončení pandemie, protože z toho mohou těžit obě strany.

Home office jako benefit

Pro vás, jako pro zaměstnance, je home office bezesporu benefitem. Ušetříte čas strávený cestou do práce, a pokud zrovna nevyřizujete videohovor, můžete pracovat klidně v pyžamu. Na druhou stranu je potřeba udržet na uzdě svoji morálku a v domácím prostředí se plně věnovat práci a ne jiným věcem. Pro udržení soustředění je vhodné vymezit si čas a místo pro pracovní povinnosti. Nemusíte mít zrovna pracovnu, které dominuje kancelářský nábytek, ale základní parametry místa pro práci by měly být jasně stanoveny, obzvláště v případě, že v domácnosti nežijete sami.

Klid pro práci

Základem by měl být klid, ideálně samostatná místnost nebo alespoň kout, kde se budete věnovat práci. Představa, že chvíli budete vyřizovat pracovní úkoly z postele a potom se přesunete na pohovku nebo do křesla, je sice hezká, ale často zcela nevyhovující.

Vybavení pracovny

Minimálním základem domácí pracovny nebo pracovního koutku by měl být kancelářský stůl a pohodlná židle. Tento základ vytvoří zcela postačující podmínky pro home office. Samozřejmě myslete i na prostor pro další potřebné věci, které jsou potřeba k vaší činnosti. Pracujete-li s mnoha dokumenty, jen stůl stačit nebude. Takový prostor poskytne kancelářská skříň nebo regál. Určitě nemíchejte pracovní dokumenty se soukromými.

Ani skvěle vybavená pracovna nemusí být zárukou ideálních podmínek pro home office. Aby práce z domova fungovala tak, jak fungovat má, je především ve vašich rukou. Nenechte se rušit povinnostmi, které na vás čekají v domácnosti, a plně se soustřeďte na pracovní úkoly. Bez řádu to totiž nefunguje nikde.


Další články