Na co si dát pozor při praní záclon a závěsů

záclona
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Praní záclon a závěsů není žádná věda, přesto někdy dochází k chybám, které vedou ke zkrácení jejich životnosti. Pokud je perete v pračce, pak je základem nastavení správné teploty a nízkých otáček. Také se vyvarujte zbytečnému ždímání a sušičce prádla. Žehlení není nutné a nedoporučuje se. Záclony můžete ještě vlhké věšet na okno.

Pračka ano, ale volte pouze šetrné programy

Záclony jsou většinou vyrobeny z polyesteru, a tak jejich praní není náročné. Nejlépe jim svědčí ruční praní. V takovém případě téměř jistě zamezíte jejich poškození. Praní v pračce ale šetří čas, a pokud zvolíte správnou teplotu a program, určitě vám také dlouho vydrží jako nové.

Podle typu pračky nastavte program pro jemné nebo ruční praní s teplotou 30 °C. Nejbezpečnější metodou praní je použití pracího pytlíku, do kterého záclony vložíte. Tak budete mít jistotu, že se nezadrhnou do bubnu a nepoškodí se. Na bílé záclony je vhodné použít speciální prací prostředek, který obsahuje aktivní složky proti zašednutí. U barevných záclon si vystačíte s pracím práškem na barevné prádlo. Také pozor na ždímání. Stačí krátké odstřeďování s maximálně 400 otáčkami za minutu. Nepoužívejte aviváž ani změkčovadla. Máte-li zakoupené hotové záclony, můžete se řídit informacemi na štítku.

V podstatě ta samá pravidla platí, pokud perete závěsy na okna nebo hotové voálové záclony a organzy. Záclony a závěsy perte samostatně. Rozhodně do pračky nepřidávejte žádné další prádlo ani bytový textil.

Záclony nežehlete, závěsy můžete

Ihned po vyprání vyjměte záclony nebo závěsy z pračky, aby se nepomačkaly. Záclony se většinou nemusí žehlit ani sušit a lze je rovnou pověsit na okna. To platí i pro krešované voály. Závěsy, hladké voály a organzy žehlete krátce na střední teplotu klidně ještě vlhké. Rozhodně se vyvarujte sušení v sušičce.


Další články