Åke Nordin: Inovátor a průkopník skutečného outdoorového vybavení

Ake Nordin
Åke Nordin. Foto: Fjällräven

Åke Nordin byl legendou outdoorových aktivit, skvělým vizionářem a podnikatelem. Přitom začal jeho příběh vcelku nenápadně v roce 1950, kdy se jako čtrnáctiletý vydal na túru do hor ve švédské provincii Västerbotten.

Špatný batoh? Nevadí, udělám si vlastní

Celou obtížnou výpravu nedaleko polárního kruhu mladíka trápil nepohodlný batoh. Nebyl spokojen s jeho designem ani ergonomií, a právě tehdy se poprvé projevil jeho podnikavý duch. Po návratu začal zkoušet, jak nejlépe nosit těžký náklad na zádech a pomocí matčina šlapacího šicího stroje, pytle z hrubé bavlny, dřevěného rámu a kožených řemínků vytvořil vak podle svých představ.

Mladý Švéd se po vojně o deset let později ke svému vynálezu vrátil, ale tentokrát už neměl sloužit jenom jemu. Výrobek se stal prvním outdoorovým vybavením v sortimentu jeho nově založené firmy Fjällräven. V prvních letech probíhaly veškeré práce ve sklepě domku v Örnsköldsviku, kde po čase začaly spatřovat světlo světa i další outdoorové potřeby.

aurota
Åke Nordin navrhoval vybavení do skutečně extrémních podmínek. Foto: Pixabay

Když se látka nehodí na stan, použije se na bundu

Åke získal cenné zkušenosti během vojenské služby, kde zjistil, jak má vypadat skutečné, funkční a odolné vybavení a oblečení. Legendou se stala jeho první bunda, jejíž materiál měl být nejprve stanem. Na ten ale byla látka moc těžká, a tak ji zkusil použít na oblečení. K látce ještě přidal vosk a parafín a zrodila se bunda odolná vůči vodě i větru. Materiál, ze kterého tento kus oděvu vytvořil, byl nazván G-1000. A proč G? Samozřejmě jako Grónsko, kde je skutečná zima. Následovaly outdoorové bundy, outdoorové kalhoty a další oděvy do extrémních severských podmínek.

Z firmy Fjällräven se stala světoznámá prosperující společnost, která dnes obléká turisty z celého světa. Její zakladatel Åke Nordin zemřel na konci roku 2013 ve věku 77 let. Jeho odkaz však žije dál.


Další články