Vyrážíme autem na hory. Kam ale všechno naskládat?

autem na hory
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Letní dovolená v českých horách, nebo v zahraničí? To je otázka, kterou si nyní klade mnoho Čechů. Každopádně ať tak či onak, většina turistů do vybraného cíle vyrazí autem po vlastní ose. Taková výprava vyžaduje velké nároky na prostor pro zavazadla a případné sportovní vybavení. Většinou jen kufr auta nestačí. Jak na to?

Střešní boxy

Střešní box na auto neboli rakev je skvělým a jednoduchým řešením pro zvýšení kapacity při přepravě zavazadel a dalšího nákladu. Zpravidla jde o univerzální aerodynamické zařízení, které se instaluje na střešní nosiče (příčníky) vozu. Objem střešního boxu může být dle typu až 650 litrů. Ty největší uvezou lyže i snowboardy. Pro letní dovolenou ale zpravidla stačí menší boxy, které bez potíží pojmou kočárek nebo kempovací výbavu.

Při výběru autoboxu dávejte pozor na nosnost střechy vašeho vozu a také na rozměry. Box by neměl výrazněji přesahovat, aby nepřekážel ve výhledu nebo v otevírání kufru. K nejoblíbenějším a nejkvalitnějším autoboxům patří výrobky značky Thule. Všechny typy boxů na střechu jsou uzamykatelné.

Střešní nosiče na kola

Držáků kol na střechu existuje nepřeberné množství. Jedná se o levné a praktické řešení, jak převézt vaše bicykly. Držáky se instalují na střešní nosič a jsou uzamykatelné, takže se o bezpečí kol nemusíte bát. Některým řidičům však cesta s koly na střeše nevyhovuje, a také zároveň nelze využít střešní box. Řešení však existuje.

Nosiče kola na tažné zařízení

Ideální a praktické řešení. Nosiče kol na tažné zařízení pojmou až čtyři stroje, neomezují instalaci střešního boxu a i pro řidiče jsou praktičtější. Pojmou dětská kola, elektrokola, ale pořídit lze nosiče i na motorku. Opět jsou všechny uzamykatelné, takže je o bezpečnost převážených strojů postaráno. Lehké komplikace mohou nastat při couvání, ale při zvýšené pozornosti si řidič na cestování s nosičem kol na tažném zařízení rychle zvykne.


Další články