Babí léto na Máchovo jezeře

Máchovo jezero
Foto: Libreshot

Babí léto klepe na dveře a snad se ještě v září počasí na nějaký čas umoudří. Mimo hlavní sezónu, kdy je ještě hezky, je totiž dovolená ideální pro ty, kteří hledají pohodu a klid. Vydejte se s námi do kouzelného kraje, který je neodmyslitelně spjatý s Máchovým Májem.

Tipy na aktivity v okolí Máchova jezera

Poznejte v klidu Kokořínsko, kraj Karla Hynka Máchy. A začít můžete u Máchova jezera, kde se samozřejmě můžete v případě příjemného počasí i vykoupat. Tak jako tak, určitě využijte ubytování Máchovo jezero, odkud lze vyrážet na procházky, túry i výlety. Tím nejčastějším cílem je samozřejmě hrad Bezděz, na který je krásný pohled i od jezera, které je někdy nazýváno českým Balatonem.

Přímo na ostrůvku na jezeře se tyčí zřícenina hradu Myšlín, jenž byl opuštěn před více jak šesti stoletími. Na ostrov je sice vstup zakázán, přesto jde o zajímavost přitahující pozornost nejednoho zvědavého oka. Dalším lákadlem je Jarmilina skála, kde hrdinka Máchova díla Máj ukončila svůj život. Samozřejmě pouze v knize.

V okolí Máchova jezera je také plno vyhlídek. Tato místa lákají zejména milovníky přírody a fotografy. Objevíte je během procházení se po naučných stezkách protínajících krásné lesy kolem jezera. Je jich několik – NS Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku, NS Swamp nebo Máchova cesta. Na své si přijdou také cyklisté.

Na jezeře můžete rovněž vyzkoušet populární paddleboardy nebo si půjčit loďku na romantickou projížďku. Udělejte si zkrátka klidnou dovolenou podle svých představ. Máchovo jezero ubytování je tím pravým místem, kde zakotvit.

Muzea a zámek v Doksech

V přilehlých Doksech určitě navštivte místní muzea, která jsou z velké části věnována světu pohádek. Najdete zde Muzeum Čtyřlístku, Labyrint strašidelných pohádek, ale také Muzeum Karla Hynka Máchy. Povinností je pak návštěva zámku Doksy, který byl postaven na konci 16. století a dodnes se dochovala jeho původní podoba. Kolem památky se rozkládá nádherný anglický park z 19. století.


Další články