Problémy se spánkem může způsobovat špatná matrace

spánek
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Špatný spánek nemusí znamenat jen probdělé noci. O jeho kvalitě svědčí i neschopnost vstát, ranní únava či bolest zad a svalů. Na vině může být špatně zvolená nebo stará matrace. Řešením přitom nemusí být výměna za novou.

Zkuste vrchní matraci

Na starší matraci se vám po čase nemusí dobře spát, ale to neznamená, že ji musíte vyhazovat a následně kupovat novou a drahou. Pomoci ke kvalitnímu spánku může vrchní neboli krycí matrace. Jedná se o doplněk ke stávájící matraci, který se na ni jen položí. Výrazně tak vylepší vlastnosti povrchu, na kterém spíte. Krytí zlepší polehové vlastnosti a prakticky tak vytvoří zcela nový a kvalitní prostor pro váš spánek. Sloužit také může jako matracový chránič, například před nečistotami, což oceníte zejména u dětí.

Vrchní matrace má i další výhody. Jde zejména o její velikost a s ní spojenou nenáročnou údržbu. Snadno ji vyčistíte nebo vyperete a vzhledem ke své lehkosti se i dobře suší například na sušáku. Nejčastějším materiálem, ze kterého se tento doplněk vyrábí, je pružná nebo paměťová pěna. Obě pěny podporují zdraví spánek a rozhodnutí je pak jen na vás, zda chcete materiál střední tuhosti, který přestavuje paměťová pěna, nebo tužší pružnou pěnu.

Rozměry stávající matrace řešit nemusíte. Kryty se vyrábějí v obvyklých parametrech na úzké i široké postele a zpravidla bývá na výběr i výška, která je běžně od 5 do 9 centimetrů.

Kdy už vrchní matrace nepomůže

Pokud je vaše stará matrace proleželá, zdeformovaná nebo z ní vyčnívají pera, pak krycí matrace nepomůže a opravdu budete muset přistoupit ke koupi nové. Mezi zákazníky je oblíbená pružinová matrace, která představuje osvědčenou a ortopedicky vhodnou klasiku. Druhým oblíbeným typem jsou pěnové matrace, které se dobře přizpůsobují křivkám lidského těla a zaručují tak zdravý a pohodlný spánek.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články