Žampiony jsou nejen chutné houby. Pod jejich kloboučkem se skrývá mnoho zdraví prospěšných látek

žampiony
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Žampiony jsou nejčastější nakupovanou houbou v českých supermarketech. Málokdo však ví, jaké množství minerálů a zdraví prospěšných látek se v nich skrývá. Kromě dobrého pokrmu tak dodáte jejich konzumací tělu živiny, které potřebuje.

Skvělá směs vitamínů a minerálů

A co se všechno pod kloboučkem téhle chutné houby skrývá? Je to směs obsahující vitamín A, vitamíny B1 a B2, kyselinu listovou, draslík, fosfor, železo, vápník, sodík, jód a zinek. Proto i odborníci doporučují konzumaci žampiónů. Vyvážená strava a pestrý jídelníček jsou tou nejlepší cestou ke zdraví a žampiony by měly být její součástí. Tyto houby také obsahují antioxidanty, což jsou látky, které podpoří vaši imunitu.

A že nejíte houby? Žampiony nechutnají jako většina hub a ani nemají jejich typické aroma. Zkuste je v houbovce nebo je může přidat do zapečených těstovin. Třeba jim nakonec přijdete na chuť.

Žampiony jsou dietní, ale hůře se tráví

Jelikož žampiony obsahují málo kalorií, jsou vhodné pro lidi s nadváhou. Dobře vás zasytí a přitom si nemusíte dělat žádné výčitky. Ideální způsob přípravy je vaření, dušení, grilování, případně i více kalorické smažení. Můžete je však sušit, zavařovat nebo i mrazit. Při mražení pozor. Jak nejlépe uchovávat houby si můžete přečíst v našem starším článku. Syrové se konzumují pouze mladé.

Jednou z mála nevýhod žampionů, stejně jako ostatních hub, je jejich horší stravitelnost. Pokud máte problémy se žaludkem nebo trávením, houbám se raději úplně vyhněte. Konzumace žampionů se nedoporučuje ani při dně.


reklamní prostor

Další články

Cookie Consent with Real Cookie Banner