Žampiony jsou nejen chutné houby. Pod jejich kloboučkem se skrývá mnoho zdraví prospěšných látek

žampiony
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Žampiony jsou nejčastější nakupovanou houbou v českých supermarketech. Málokdo však ví, jaké množství minerálů a zdraví prospěšných látek se v nich skrývá. Kromě dobrého pokrmu tak dodáte jejich konzumací tělu živiny, které potřebuje.

Skvělá směs vitamínů a minerálů

A co se všechno pod kloboučkem téhle chutné houby skrývá? Je to směs obsahující vitamín A, vitamíny B1 a B2, kyselinu listovou, draslík, fosfor, železo, vápník, sodík, jód a zinek. Proto i odborníci doporučují konzumaci žampiónů. Vyvážená strava a pestrý jídelníček jsou tou nejlepší cestou ke zdraví a žampiony by měly být její součástí. Tyto houby také obsahují antioxidanty, což jsou látky, které podpoří vaši imunitu.

A že nejíte houby? Žampiony nechutnají jako většina hub a ani nemají jejich typické aroma. Zkuste je v houbovce nebo je může přidat do zapečených těstovin. Třeba jim nakonec přijdete na chuť.

Žampiony jsou dietní, ale hůře se tráví

Jelikož žampiony obsahují málo kalorií, jsou vhodné pro lidi s nadváhou. Dobře vás zasytí a přitom si nemusíte dělat žádné výčitky. Ideální způsob přípravy je vaření, dušení, grilování, případně i více kalorické smažení. Můžete je však sušit, zavařovat nebo i mrazit. Při mražení pozor. Jak nejlépe uchovávat houby si můžete přečíst v našem starším článku. Syrové se konzumují pouze mladé.

Jednou z mála nevýhod žampionů, stejně jako ostatních hub, je jejich horší stravitelnost. Pokud máte problémy se žaludkem nebo trávením, houbám se raději úplně vyhněte. Konzumace žampionů se nedoporučuje ani při dně.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články