Tři tipy jak uchovat houby

houby v kuchyni
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Sezóna houbaření se blíží a někdy se stane, že najdeme takové množství hub, které čerstvé nespotřebujeme a nebo si prostě chceme udělat zásobu na zimu. Postupů, jak zpracovat a uchovat houby co nejdéle, je mnoho. Zde najdete tipy na tři nejběžnější způsoby skladování hub – sušení, mražení a zavaření.

Jak na sušení hub

Ideální je sušička, která hravě zvládne proces, který běžně trvá několik dnů, za pár hodin. Nemáte-li sušičku, postupujte stejně jako naši předkové. Očištěné a nakrájené houby naskládejte na rámy se sítí a sušte je na stinném a vzdušném místě. Poté je ještě chvilku dosušte v troubě. Pokud je slunečno, můžete plátky hub pokládat na plechy a sušit je přímo venku. Usušené houby uzavřete do sklenice. Takto vydrží až rok.

Jak uchovat houby v mrazáku

Houby opět očistěte a nakrájejte. Ideální je houby lehce podusit na másle, ale pokud je povaříte jen ve vodě, nic se nestane. Stačí 4 minuty. Do mrazáku je vkládejte v mikrotenových sáčcích nebo plastových krabičkách v takovém množství, o němž víte, že jej využijete na jedno vaření. V mrazáku vydrží šest měsíců.

Při rozmrazování nechte houby volně při pokojové teplotě a jakmile změknout, spotřebujte je. Rozmrazené houby opakovaně nezamrazujte.

Čtěte také:  Jidášovo ucho podporuje imunitu

Jak zavařit houby

Opracované houby dejte do hrnce s rozpuštěným sádlem. Sádla použijte dvojnásobek oproti houbám. Směs duste při mírné teplotě podobně jako škvarky a poté ji nalijte do vyvařených sklenic, které ihned uzavřete a otočte víčkem dolů. Takto zpracované houby vydrží přibližně tři měsíce.

Jsou i další způsoby, jak houby uchovat. Uvedené způsoby však patří k těm nejjednodušším a časově nejméně náročným.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články