Pomocí rekuperace ušetříte za energie a budete žít ve zdravém prostředí

homestaging
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Pod termínem rekuperace se skrývá proces zpětného získávání tepla. Instalace rekuperační jednotky do domu nebo bytu má však i další benefity, kterým je důležité věnovat pozornost. Jak celý proces funguje, jakou má účinnost a skutečně se vyplatí?

Fungování rekuperace

Princip rekuperace je jednoduchý. Rekuperační jednotka získává teplo z odpadního vzduchu a předává jej čerstvému chladnějšímu vzduchu, který je přiváděn zvenku. V praxi to zpravidla probíhá tak, že výměník převádí teplotu odváděného vzduchu na čerstvý a ten je pak vpouštěn přes filtry do místnosti. Unikátní na tomto řešení je skutečnost, že se přiváděný a odváděný vzduch nikdy nesmíchá, předávána je pouze energie. Tím je zaručen přísun tepla i čerstvého vzduchu, který nahrazuje klasické větrání okny. U pasivních domů představuje takové řešení značnou úsporu za energie, protože díky rekuperaci uniká minimum tepla.

Skutečná účinnost rekuperace závisí na mnoha faktorech, v praxi se pohybuje od 30 do 90 %, přičemž nad 60 % se považuje za dobrou. Přesná čísla vám určí odborníci s ohledem na charakter vašeho bydlení.

Benefity rekuperace

Jak jsme již uvedli, primárním benefitem rekuperace do domu nebo bytu jsou finanční úspory. Ty jdou ruku v ruce s ekologií. Čím méně tepla se spotřebuje, tím méně CO2 unikne do ovzduší.

V interiéru s rekuperací je neustále čerstvý vzduch bez prachu a pylu, ať už bydlíte na venkově nebo u rušné městské ulice. Nebudete muset větrat, čímž zamezíte průvanu. Uleví se alergikům, protože účinné filtry dokáží zachytit až 99 % pylů, prachu i bakterií.

Stejně tak je tomu s vlhkostí či plísněmi. Systém se totiž  stará o správnou hladinu vlhkosti vzduchu. Rekuperace vzduchu do bytu nebo domu tedy zajišťuje teplotně stabilní a čisté prostředí, ve kterém se dobře žije.

Jednoduché ovládání

Nastavení rekuperace do bytu je jednoduché. Většinou ji lze ovládat pomocí dálkového přepínače nebo pohodlně prostřednictvím mobilní aplikace.


Další články