Vína z Gruzie uchvátí vaše chuťové buňky

Víno z Gruzie
Víno z Gruzie. Foto: Pixabay

Vína z Francie, Porýní nebo z jižní Moravy netřeba sáhodlouze představovat. Co ale taková vína z Gruzie? Tato kavkazská země není typicky vinařskou oblastí. To samé bychom ale mohli říci o našich končinách, přesto jsou tuzemská vína oblíbená pro svoji specifickou chuť a rádi je ochutnávají i v zahraničí. Představíme vám vína z gruzínských svahů a poradíme vám, kde je zakoupíte.

Gruzínská červená bariková vína

Vína z Gruzie se řadí mezi výtečné nápoje. Chuťově velmi zajímavé a kvalitní odrůdy pěstují vinaři zejména v oblasti Kachetie. Teplé slunce vyživuje jižně položené svahy kavkazských hřebenů a místním bobulím dodává plnou a výraznou chuť.

Místní menší a střední pěstitelé nechávají zrát zejména lahodná červená bariková vína v dubových sudech prvotřídní kvality ze stromů, které rostou přímo na Kavkazu. Takové dřevo s měkkými tříslovinami dodává nápoji svěží, ovocný a minerální profil, který si nejeden vinař okamžitě zamiluje.

Bílé víno z Gruzie může být i oranžové

Naopak bílá vína z Gruzie se vyznačují svojí lehkostí, ale narazit lze i na vyzrálé odrůdy. Gruzínskou specialitou jsou ale oranžová vína. V podstatě jde o bílé víno vyrábějící se stejnou technikou jako červené. Při výrobě bílého vína se nechává kvasit pouze dužina, u červeného prochází procesem kvašení i jadérka a slupka.

Při výrobě oranžového vína tedy kvasí kompletní bílé bobule. Za výslednou zlatavou až tmavě jantarovou barvou stojí esenciální oleje, antioxidanty a další látky natažené z peciček a slupek. Aroma takového nápoje je bohaté, stejně tak jeho chuť i tělo. Dárkové balení vína netradiční barvy může posloužit jako originální dárek pro vaše blízké.

Kde zakoupíte gruzínská vína?

Pro kvalitní vína z Gruzie nemusíte za Kavkaz. Stačí kliknout na e-shop vinazgruzie.cz a objednávat láhve, degustační sety či luxusní dárková balení vín. Poznáte tak opravdovou chuť vzdálených končin na prahu Asie.


Další články