Z čeho se skládá automatický závlahový systém a proč byste si ho měli pořídit?

zahrada
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Automatický závlahový systém je sestava hadic a ovládající elektroniky, jejímž účelem je rozvádět v pravidelných intervalech vodu do předem definovaných prostorů ve vaší zahradě. To vše bez vašeho zásahu. Vše je řízeno elektronicky centrální jednotkou, jejíž nastavení si jako uživatel můžete měnit.

Proč si pořídit automatický závlahový systém?

Díky automatickému zavlažování především ušetříte čas a samozřejmě i peníze. Nebudete muset běhat s konvemi plnými vody po zahradě a zalévat každou rostlinku. Voda se přitom díky kapénkové závlaze dostane efektivně rovnou ke kořenům a v době, kdy to nejvíce potřebujete. Díky automatické závlaze můžete svoji zahradu zásobovat vodou i v době, kdy jste mimo domov. Nemusíte tak například před odjezdem na dovolenou pracně shánět dobrovolníka, který by vám po dobu vaší nepřítomnosti zaléval zahradu.

Z jakých základních částí se automatický závlahový systém skládá?

Mozkem celé soustavy je centrální ovládací jednotka, kterou je nutno naprogramovat tak, aby se postarala o spouštění jednotlivých větví závlahy v ten správný čas. K dispozici jsou v současné době také řešení s ovládáním přes mobilní aplikaci anebo v internetovém prohlížeči. Další velice důležitou komponentou je čidlo srážek, které funguje tak, že když se mezi jeho kontakty dostane voda, čidlo systém vypne. Poté co voda vyschne, čidlo opět systém aktivuje. Nedílnou součástí každého zavlažovacího systému jsou samozřejmě také hadice, potrubí a spojovací kusy. Mezi ty jsou instalovány ovládací ventily, které uzavírají a otevírají přívod vody. Ventily jsou ovládány z řídicí jednotky, která jim posílá elektrický signál. Z toho jasně vyplývá, že každý ventil potřebuje napájení a přívod elektrické kabeláže.

Dostatečný zdroj vody s čerpadlem

Nedílnou součástí zavlažovacího systému je samozřejmě zdroj vody. Tím může být studna, sud anebo nádrž s dešťovou vodou. K tomu, abyste vodu od zdroje dovedli až ke kořenům rostlin, budete potřebovat čerpadlo pro závlahy. To by mělo být dimenzované tak, aby svým výkonem zvládlo obstarat i nejzazší kout zahrady a dokázalo zásobit postřikovače, které jsou posledním, ale velice důležitým článkem celého systému. Ty jsou obvykle zakopány do země anebo položeny na jejím povrchu a jejich ústí je dovedeno ke kořenům rostlin.


Další články