Tipy, jak vybrat zahradní nábytek

zahradní nábytek
Foto: Pixabay

Aby vám zahradní nábytek dlouho vydržel a zůstal i po několika letech hezký, je třeba ještě před jeho pořízením zvážit několik parametrů. Správný výběr spojený s pravidelnou údržbou vám totiž ušetří mnoho pozdějších starostí.

Estetické hledisko

Kupujete-li si zahradní nábytek, musí se vám líbit. To dá rozum. A každý z nás má jiný vkus. Někdo preferuje přírodní materiály, jiný si vystačí s plastem, který barevně ladí s okolím. Při výběru nábytku nemusíte dělat kompromisy, jen mějte na paměti, že o dřevo se budete muset starat více než o ostatní materiály. Neméně důležitou součástí venkovního nábytku jsou polstry a opěrné polštářky. Ty samozřejmě můžete ladit dle svého vkusu nebo je obměňovat.

Funkční hledisko

Plánujete na zahradě jen relaxovat nebo třeba i obědvat či grilovat? Nábytek na zahradu vybírejte s ohledem na to, jak jej budete využívat. Samozřejmě musíte vycházet z prostoru, který je pro posezení k dispozici, ale jinak máte ruce volné. Výhodné je zakoupit celý set než poté dokupovat jednotlivě další kousky.

Výběr materiálu a údržba

Zákazníci nejčastěji volí mezi dřevem a plastem, avšak na vzestupu zájmu je aktuálně ratanový nábytek. Dále lze zakoupit nábytek z kovu či kombinaci různých materiálů. „In“ jsou také palety.

Dřevo

Dřevěný nábytek na terasu nebo na zahradu je osvědčenou klasikou. Hodí se vždy a všude. Na zimu je potřeba jej uklízet a vhodné je jej ušetřit i přímému dešti. Dřevo je dobré na pravidelné bázi ošetřovat vhodným přípravkem. Koupíte-li nenamořené čisté dřevo, měli byste jej nalakovat, případně nabarvit vámi zvolenou barvou.

Ratan

Přírodní ratan nábytku velice sluší, ale obdobně jako dřevo je nutné jej chránit před nepříznivým počasím a na zimu uklízet. Alternativu představuje umělý ratan, který je od přírodního k nerozeznání a vyžaduje minimální péči.

Kov

Kovový nábytek je téměř nezničitelný. Pro venkovní užití se hodí ocel či hliník. Na zimu jej není nutné uklízet, ale pro zachování barevnosti byste jej měli alespoň přikrývat, aby nepřišel k dlouhodobému styku s vodou.

Plast

Plastový nábytek je levný a nenáročný na údržbu. Není problém jej vystavit dešti, ale i v tomto případě by se měl alespoň při nepříznivém počasí přikrýt, aby neztrácel barvu. Také jej není vhodné nechávat na mrazu.


Další články