Jak je to se stavebním povolením při stavbě garáže na zahradě

Přístřešek na auto
Ilustrační foto. Zdroj PxHere

Chcete-li začít na jaře vylepšovat vaši zahradu a postavit dřevěný přístřešek na auto nebo přímo menší plechovou garáž, určitě vás zajímá, jak je to s úřady.

Pozor na velikost zastavěné plochy

U garáží nebo přístřešků rozhoduje o procesu její velikost. Pokud nepřesáhnete 25 m² zastavěné plochy, nemusíte řešit stavební povolení ani ohlášení. Musíte však získat územní souhlas, jehož předmětem je souhlas vlastníků sousedních pozemků. Důvodem tohoto postupu je, aby dotčená stavba nijak nenarušovala vedlejší pozemek třeba stínem, výhledem na sousední bazén a podobě. U souhlasu musí být tedy podpisy všech zúčastněných stran s vyznačením situace na výkresu projektové dokumentace a s účelem stavby, například, že se jedná o dva přístřešky na auto nebo plechovou garáž.

V případě doručení kompletního územního souhlasu musíte ještě čekat na doručení povolení od stavebního úřadu. Ten má lhůtu na vyjádření 30 dní a pokud je vše v pořádku, povolení vám zašle písemně. Rozhodnutí má platnost 2 roky a nelze jej prodloužit.

Jakmile překročíte uvedenou zastavěnou plochu 25 m², musíte už získat územní souhlas i stavební povolení, což obnáší prakticky stejný proces jako při stavbě domu nebo rekonstrukci. To může být náročnější časově i finančně, proto stojí za zvážení, zda se větší velikost skutečně vyplatí. Výrazného zkrácení procesu lze dosáhnout sloučením územního a stavebního řízení. Na tuto možnost se optejte na příslušném úřadu. Od vydání stavebního povolení je opět platnost povolení 2 roky, přičemž lhůtu nelze prodlužovat.

Na materiálu nezáleží

Pokud se rozhodnete pro dřevěný přístřešek na auto, jednání s úřady vás čeká, ať už si jej sami vyrobíte, zakoupíte či necháte vyrobit na míru. Stejně tak je tomu u ostatních materiálů. Stavba musí proběhnout až po skončení řízení a musí odpovídat úřadu předložené dokumentaci. V opačném případě by vám hrozila pokuta s nutností opravy nesrovnalostí, u závažnějších prohřešků je nutné stavbu odstranit.

Kvalitní přístřešky na auto můžete objednávat například na www.pergola-drevena.cz/garazove-stani.


Další články